DAJ CYNK

Test telefonu Samsung SGH-U900 Soul

13.09.2008

Dodane przez: <a href="mailto:luin@o2.pl">Lech Okoń (LuiN)</a>

Kategoria: Testy sprzętu

Interakcje: 131533

Czasem banalne rozwiązania przynoszą niebanalne efekty. Ekran dotykowy zamiast manipulatora kierunkowego to dosyć ryzykowne posunięcie konstruktorów. Czy opłacało się ryzykować? Zdecydowanie tak - o ile podobny patent zastosowany w LG KF600 bardziej utrudnia życie niż je ułatwia, o tyle Samsungowi udało się pogodzić ergonomię i piękno, tworząc zupełnie nową jakość obsługi telefonu. Uduchowiony telefon to jednak nie tylko wyrafinowany wygląd, ale i garść nowoczesnych funkcji skrupulatnie upakowanych w bardzo kompaktowym urządzeniu. HSDPA o prędkości 7,2 Mb/s sprawia, że telefon idealnie spełni swą rolę także w funkcji modemu. Z kolei aparat o rozdzielczości 5 Mpix, okazał się oferować znacznie lepszą jakość zdjęć niż większość dostępnych na rynku modeli o matrycy tych samych parametrów. Uwierz zatem w ducha, drogi czytelniku.

Czasem banalne rozwiązania przynoszą niebanalne efekty. Ekran dotykowy zamiast manipulatora kierunkowego to dosyć ryzykowne posunięcie konstruktorów. Czy opłacało się ryzykować? Zdecydowanie tak - o ile podobny patent zastosowany w LG KF600 bardziej utrudnia życie niż je ułatwia, o tyle Samsungowi udało się pogodzić ergonomię i piękno, tworząc zupełnie nową jakość obsługi telefonu. Uduchowiony telefon to jednak nie tylko wyrafinowany wygląd, ale i garść nowoczesnych funkcji skrupulatnie upakowanych w bardzo kompaktowym urządzeniu. HSDPA o prędkości 7,2 Mb/s sprawia, że telefon idealnie spełni swą rolę także w funkcji modemu. Z kolei aparat o rozdzielczości 5 Mpix, okazał się oferować znacznie lepszą jakość zdjęć niż większość dostępnych na rynku modeli o matrycy tych samych parametrów. Uwierz zatem w ducha, drogi czytelniku.



Slider w pełnym tego słowa znaczeniu

Sensem stosowania obudów dwubryłowych jest uzyskanie maksymalnie dużej powierzchni roboczej rozłożonego telefonu i możliwie jak najmniejszych gabarytów gdy telefon jest złożony. Niestety producenci zdają się o tym zwykle nie pamiętać, a w przypadku konstrukcji typu slider, ergonomia wręcz spada zamiast rosnąć. Największą bolączką od zawsze był w tym przypadku dostęp do klawiszy 1, 2 i 3, który ogranicza zazwyczaj brzeg przedniego panelu. Zupełnie inaczej jest w Samsungu Soul. Telefon rozsuwa się tak mocno, że producent zmieścił nawet dodatkowe trzy przyciski powyżej pierwszych pozycji na klawiaturze, a ponadto sensownie wyprofilował dolną część przedniego panelu. Najlepiej obrazują to zdjęcia porównawcze z Nokią E66:



12,9 mm grubości to naprawdę niewiele, szczególnie jeśli producent próbuje zmieścić w telefonie aparat fotograficzny o ponadprzeciętnej jakości. No ale taka właśnie jest seria Ultra Samsunga - zaskakująco smukła. Przedni panel przyciąga uwagę płynnie wtapiającą się w metalową obudowę taflą ekranu, która w otoczeniu metalowego panelu pojawia się też nieco niżej, w postaci dodatkowego ekranu dotykowego. Oba ekrany, gdy nie są podświetlone, patrząc pod kątem przybierają barwę lekko błękitną. Klasycznie już Samsung postanowił zasłonić zaślepkami otwór ładowarki/słuchawek/USB (na lewym boku) oraz gniazda karty pamięci (prawy bok). Na lewym boku umieszczono także przycisk regulujący głośność, a na prawym spust aparatu fotograficznego. Symetryczny układ elementów na obu bokach nie tylko ładnie wygląda, ale też jest bardzo wygodny. Lewy dolny róg telefonu posiada zaczep na smycz.



Tylny panel telefonu nie posiada żadnych elementów funkcjonalnych, poza metalową, lakierowaną pokrywą baterii. Dopiero rozsunięcie telefonu ujawnia oko aparatu fotograficznego o rozdzielczości 5 Mpix, małe lusterko do autoportretów i diodową lampę błyskową. Przestrzeń poniżej aparatu fotograficznego wykonana jest z metalu. Plastiki, które uzupełniają metalową konstrukcję są barwione w masie, matowe i przyjemne w dotyku (gumopodobne). Mimo użytkowania telefonu bez pokrowca, zużycie obudowy na koniec testów było znikome. Zauważalne jest jednak zbieranie się rys na lakierze metalowej pokrywy baterii.

Komentarze
Zaloguj się
84. ~
0

2011-07-04 01:28:50

Patrząc po recenzji i opiniach to kolejna hybrydowa zabawka, gdzie funkcje telefoniczne zeszły na plan dalszy a najważniejszy okazał się &quot;bajer&quot; i aparat. Bez sensu.

Odpowiedz

83. Doskop;D
0

2011-02-06 11:22:38

Miałem ten telefon ponad 1.rok i wszystko było dobrze lecz jego wadami są: -Słaba bateria -Łatwo niszcząca obudowa -Słaby zasięg Ale są tagże zalety tego telefonu: -Głośny dzwięk -Świetny aparat 5.0Mpx -Dużo kolorów -Wielki wyświetlacz Jeżeli szukacie telefonu do rozmów i sms-ów jest to właśnie ten. Moja ocena to 9/10

Odpowiedz

82. ~mago
0

2011-01-26 09:43:09

telefon mam od maja 2010. jutro zaniosę do do serwisu kolejny raz.tel. jest dla mnie bee...nie polecam. a byłam w nim zakochana przed zakupem.

Odpowiedz

0

2010-07-24 23:52:40

Jestem zainteresowany tym telefonem,zarezerwowałem ten telefon w mix electronic za 499zł i mam zamiar ten tel kupić.Mam takie pytanie czy tym telefonie można zaistalować operę mini? Czy warto kupić ten telefon?

Odpowiedz

80. ~szwajcak
0

2010-07-02 19:34:54

mam ten telefon od roku i jestem załamany. bateria trzyma mi 3 dni, slajder po pół roku się zapsół i teraz znowu pękną mi w środku uchwyt podtrzymujący slajder. moja opinia to 0/1000

Odpowiedz

79. ~barteq
0

2010-06-24 09:55:22

jeżeli rysowanie się wyświetlacza jest takim utrapieniem to polecam kupienie folii poliwęglanowej. można ją dostać prawie w każdym komisie. w zestawie zawsze są dwie folie na wyświetlacz. chciałem jedną wypróbować i porysowałem ją szpilką, po zdjęciu folii wyświetlacz był nienaruszony. naprawdę polecam. co do Samsunga U900 to ostatnio kupiłem go sobie na allegro i po przeczytaniu waszych opinii nie mogę się już po prostu doczekać :)

Odpowiedz

78. ~maniek
0

2010-02-12 09:25:38

żeby jakiekolwiek aplikacje działały to jak się nie mylę to po wgraniu ich do telofonu trzeba aktualizować jave. Proponuje poczytać i zastosować się do tych rad, u mnie wszystko śmiga aż miło. http://www.samsung24.com.pl/porady-i-artykuly/31-wgrywanie-aplik acji-java/137-wgrywanie-aplikacji-java-do-samsunga-g800-l760-u70 0-u800-u900-z170

Odpowiedz

77. ~Sprzedam
0

2010-01-16 21:27:16

Mam na sprzedaż takiego ze zbitym LCD, 120 zł'';] email: p444tryk@wp.pl

Odpowiedz

76. ~76.
0

2009-11-26 17:16:31

kocham ten telefon, użwam go około roku. owszem obudowa sie rysuje,ale mi to nie przeszkadza. A i mam pytanie do 73. zainstalowalam sobie gadu na soul i nie chce mi działać. skonfigurowalam i nic. to pewnie JAVA . wiesz jak moze to zrobic by zadzialalo? bede wdzieczna za odpowiedz ;]

Odpowiedz

75. ~filon
0

2009-11-15 15:05:02

super telefon uzywam od ponad roku polecam

Odpowiedz

74. ~domino
0

2009-11-15 12:03:18

małe pytanko czy ten tel posiada funkcję v-lan. bo znalazłem dwa opisy tech. w jednym była wpisana , a w drugim niebyło żadnej wzmianki na ten temat. Przymieżam się do kupna tego tel.

Odpowiedz

73. ~fr
0

2009-10-26 17:45:09

koleś kupiłeś Soula dla aplikacji Java i gier :) he he dobre. Jak w każdym praktycznie Samsungu również i w Soulu Java jest zablokowana, tym samym wgrywanie gier jest &quot;nieco utrudnione&quot; ale uwież na słowo że jednak możliwe. Ja przynajmniej w moim mam ponad 20-gier które śmigają aż miło. Aparat to rewelacja i nie pitol głupot bo gdybym pokazał Ci parę zdjęć zrobionych moim to szczęka by Ci opadła. Jak tak bardzo lubisz swojego starego SE to wracaj do niego i nie marudż lamerze.

Odpowiedz

72. ~pastom
0

2009-10-14 12:22:57

Najgorszy telefon jaki kiedykolwiek miałem. Żadna aplikacja Java nie jest możliwa do zainstalowania na tym telefonie (Soul). Przeglądarka internetowa, nie czyta poprawnie większości stron www. Poruszanie się po stronach www każdego może doprowadzić do szewskiej pasji. Aparat 5Mpx jest nie efektywny (czułość na światło, stabilizator obrazu do kitu itp). Brak możliwości przekonfigurowania przycisków. Aplikacja na PC do współpracy z telefonem: jako taka. Jedyny plus: bardzo dobry modem HDSPA. Bateria trzyma przez do 5 dni. Podsumowując: Po paru dniach wolałem wrócić do swojego starego SE.

Odpowiedz

71. ~Stern
0

2009-09-26 11:59:23

Zdjęcia wychodzą świetnie - tylko trzeba umieć uwastawić ten aparat. Podczas robienia zdjęć na środku jest taki prostokącik (nie wiem jak to dokładnie się nazywa). Jeżeli jest zielony, jest OK. Jeżeli czerwony - to znaczy, że obraz się niewystabilizował i ustawienia aparatu nie dostosowały do danego momentu (wykonywania zdjęć), więc zdjęcie napewno się nie uda!

Odpowiedz

70. ~r
0

2009-07-17 18:44:08

wyświetacz sam się nie rysuje, podobnie jak klapka, panel itp. Ja swojego mam pare miesięcy i nie ma rys, nie nosze go w kieszeniach z metalowymi przedmiotami, i nie rzucam gdzie popadnie, nie daje do zabawy dzieciom kuzynki, może dlatego wygląda ciągle jak nowy. Bateria trzyma u mnie spokojnie 4-5 dni, smsów mieści się multum, nawet ich nie liczę ale musi być ich od groma. Pisze się je bardzo wygodnie, klawiatura pierwsza klasa, wyczuwalny klik mimo tego że jest płaska. Panel dotykowy obsługuje się intuicyjnie i już po chwili chciało by się powiedzieć że szkoda że pozostała część pod ekranem też nie jest dotykowa. Zdjęcia najlepsze z jakimi się zetknąłem w przypadku telefonu kom. w słoneczny dzień są tak ostre i soczyste że wyglądają jak widokówki. Dzwięk z odtwarzacza mp3 na słuchawkach brzmi jak na najlepszych rasowych przenośnych odtwarzaczach audio. Wcześniej miałem Nokie 6500 slide i Sony Ericssona C902 ale w porównaniu z frajdą płynącą z obsługi Soula i jakością multimediów tudzież wykonania konkurencja wymięka niemal w każdym detalu. Na minus to że zdjęcia przy przesyłaniu ich na komputer przez kabel usb zgrywają się pojedyńczo i powoli i z każdym razem trzeba zaznaczać folder docelowy. Jednak można to jakoś przeboleć. Nie ma Soula bez kolców :) Ogólnie polecam telefon gorąco,nie przepadałem za Samsungami ale zachęcony tym testem postanowiłem zaryzykować i zakupiłem nówke sztuke. Rewelacja, kupujący nie powinni narzekać.

Odpowiedz