DAJ CYNK

Krzyżówki i inne gry słowne na plażę. Złoto z Google Play #92

Anna Rymsza (Xyrcon)

Poradniki

Gry słowne z Google Play na plażę
Sklep Google Play to kopalnia złota, jednak znalezienie przydatnych aplikacji czy dobrze wykonanych gier na Androida to niezłe wyzwanie. Dlatego co weekend dzielę się znaleziskami i nowościami z Google Play, które uznam za wartościowe i użyteczne. Jeśli w czasie wakacji masz zamiar leniuchować za parawanem, sprawdź koniecznie te gry.

W tym tygodniu wybrałam gry słowne, które z powodzeniem zastąpią krzyżówki na plaży i w podróży. Aplikacje te są moim zdaniem znacznie bardziej interesujące, niż „Jolki” od lat generowane na podstawie tej samej bazy haseł. W te wakacje spróbuj czegoś nowego, nie pożałujesz!


Literaki – Prawie jak Scrabble

Cena: 0 zł, niewielkie reklamy. Pobierz za darmo z Google Play

Literaki, polska gra podobna do Scrabble

Literaki to polska gra, uderzająco podobna do znanej gry Scrabble. Tu również celem jest zebranie jak największej liczby punktów przez układanie jak najdłuższych słów i łapania premii punktowych. Jeśli nie znasz zasad Scrabbli, nie martw się – w aplikacji znajduje się czytelny tutorial.

Literaki. Gra z komputerem lub online

Zagrać możesz z komputerem, ze znajomymi online lub z przeciwnikiem dobranym z rankingu. Partie mają ograniczony czas, poza tymi rozgrywanymi z komputerem – te możesz dokończyć, kiedy chcesz, co czyni z Literaków świetną grę także na krótkie posiedzenia. Warto dodać, że podczas grania możecie korzystać też z różnych słowników online. Do grania w literaki warto założyć sobie konto i spróbować sił w grach rankingowych.

Gra zawiera reklamy, ale nie będą one rozpraszać Cię podczas układania haseł na planszy.


Literalnie i Słownikowo – Polskie zgadywanki o niebanalnych zasadach

Cena: 0 zł, niewielkie reklamy. Pobierz za darmo z Google Play

Był taki moment, gdy polski internet rzucił się na grę Literalnie.fun, działającą na zasadach podobnych do amerykańskiego Wordly. Dziś w aplikacji Literalnie można zagrać w dwie bardzo interesujące gry słowne Literalnie i Słownikowo (oraz jedną grę online – Bombowo).

Literalnie w aplikacji mobilnej

W Literalnie celem jest zgadnięcie słowa dnia w 6 krokach, a im mniej, tym lepiej. Wszystkie słowa mają 5 liter. Wpisz więc pierwsze, co Ci przyjdzie do głowy. Gra oznaczy litery, które występują w słowie na żółto (w wariancie dla daltonistów na niebiesko), a znajdujące się na prawidłowym miejscu – na zielono. Pod tym względem gra przypomina klasyka „Mastermind”. Raz wpisanego słowa nie można usunąć i codziennie masz tylko 6 prób na odgadnięcie słowa.

Literalnie – nowa gra: Słownikowo

Słownikowo zaś to trening znajomości alfabetu. Tu również możesz odgadnąć jedno słowo dziennie, ale tu musisz je odnaleźć, korzystając ze słów znajdujących się wcześniej lub później w słowniku (jeśli programujesz, pomyśl o tym, jak o wyszukiwaniu binarnym, przy czym podział tablicy następuje na podstawie słowa, które wpiszesz). 


SłowoMania – Ułóż literki w odpowiedniej kolejności

Cena: 0 zł, reklamy, opcjonalne zakupy w aplikacji. Pobierz za darmo z Google Play

SłowoMania – gra w szukanie słów

SłowoMania wykorzystuje mechanikę stworzoną dla grających jednym palcem – musisz przeciągnąć po literkach w odpowiedniej kolejności, by odgadnąć ukryte słowo. Odgadnięte zostanie umieszczone w krzyżówce na górze ekranu, co będzie stanowiło podpowiedź przy kolejnych słowach. Na pierwszych kilku poziomach będziesz otrzymywać także podpowiedzi jak w klasycznych krzyżówkach, potem przestaną być dostępne.

SłowoMania, przykładowe poziomy

Grać można właściwie bez końca, a poziom trudności rośnie bardzo powoli. Przez to gra będzie odpowiednia także dla młodszych plażowiczów. Sporadycznie w aplikacji wyświetlane są reklamy oraz zachęty, by dokupić monety i wymienić je na dostępne ułatwienia.


Zobacz: Mapy Google to nie koniec świata. Znamy lepsze nawigacje
Zobacz: Olej thermomix! Są lepsze narzędzia do kuchni, i to za darmo
ZobaczTwoje rośliny Ci podziękują. Przydatne aplikacje z Google Play #88


Łamacz słów – Czy znajdziesz je wszystkie?

Cena: 0 zł, opcjonalne zakupy w aplikacji. Pobierz za darmo z Google Play

Łamacz słów, gra słowna z Google Play

Łamacz słów łączy wykreślankę ze spadającymi klockami. Na każdej planszy znajduje się kilka ukrytych słów, luźno powiązanych tematycznie. Musisz je znaleźć i zaznaczyć, przeciągając po nich palcem. Przy tym musisz pamiętać, że słowo może być zapisane pionowo lub poziomo, także „od tyłu”. Oznaczone słowa znikną, a klocki z literkami spadną… i być może utworzą kolejne słowo, które musisz znaleźć. 

Menu aplikacji Łamacz słów i dostępne nagrody

Gra jest bardzo prosta, ale daje satysfakcję. Sporadycznie możesz zobaczyć reklamę, możesz też dokupić bonusowe narzędzia, które ułatwią granie, jak podpowiedzi i ponowne mieszanie literek. Co 10 poziomów dostaniesz też nową skórkę z animowaną grafiką, która będzie stanowić tło gry. 


Krzyżówki po polsku – Klasyk gatunku na koniec

Cena: 0 zł, reklamy. Pobierz za darmo z Gogole Play

Krzyżówki po polsku dla Androida

Nie można pisać o krzyżówkach i nie sięgnąć po krzyżówkę. Aplikacja Krzyżówki po polsku zawiera najbardziej klasyczne wydanie rozrywki słownej, ale ze sporym ułatwieniem – każde hasło można ułożyć tylko z dostępnych literek. Nie zmienia to faktu, że kolejne krzyżówki stanowią spore wyzwanie. Oczywiście zalecam granie bez pomocy Google'a.

Menu aplikacji Krzyżówki dla Androida

Krzyżówki po polsku to zestaw 518 krzyżówek, składających się z kilku-kilkunastu słów. By dotrzeć do kolejnej planszy, trzeba rozwiązać odpowiednią liczbę krzyżówek poprzedzających. Jeśli utkniesz, możesz spróbować też krzyżówki generowanej przez komputer, która nie należy do zestawu w grze. Aplikacja wyświetla niewielkie reklamy, ale nie są one widoczne podczas rozwiązywania krzyżówek.


Zobacz: Masz Netflix lub Disney+? Bez tych narzędzi wiele tracisz
Zobacz: Gdzie jest burza? Czy będzie silny wiatr? Złoto z Google Play #90
Zobacz: Na grilla, na działkę i na weekend. Skarby z Google Play #87

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne