DAJ CYNK

Steam Link na Androida - bezużyteczna ciekawostka

11.08.2018

Dodane przez: orson_dzi (Arkadiusz Dziermańśki)

Kategoria: Felietony

Interakcje: 3814

Steam Link dla urządzeń mobilnych mógł być rewolucyjną usługą. Póki co jest tylko niezbyt użyteczną ciekawostką.Możliwość uruchomienia gier ze swojego Steama w dowolnym miejscu, w którym mamy dostęp do Internetu to genialna sprawa. Niestety jest to niemożliwe do wykonania. Choć byłem przekonany, że właśnie tak będzie działać Steam Link - jest zupełnie inaczej. W takim razie jak działa usługa i do czego może się przydać?

Instalacja, konfiguracja...Do korzystania ze Steam Link potrzebujemy aplikacji, którą pobieramy z Google Play, urządzenia z Androidem, komputera i sieci Wi-Fi, do której oba urządzenia muszą być podłączone. Po uruchomieniu aplikacji na smartfonie lub tablecie przechodzimy krótką konfigurację związaną z działaniem sieci, która od razu jest sprawdzana pod kątem wydajności (zalecane jest minimum 15 Mb/s) oraz kontrolerami.Warto zaopatrzyć się w jakikolwiek pad podłączany do urządzenia mobilnego, bo bez niego niemożliwe jest nie tylko sterowanie w grach, ale również samo nawigowanie po Steamie bywa mocno utrudnione na dotykowym ekranie. W celu poprawy wydajności można też obniżyć rozdzielczość gier. Na 6-calowym ekranie smartfonu nie zobaczymy większej różnicy pomiędzy 720p, a 1080p. Jak już przejdziemy szybką konfiguracją czeka nas...

... rozczarowanieOtóż Steam Link działa w tak specyficzny sposób, że ten sam obraz jest wyświetlany na ekranie komputera i urządzenia mobilnego. W zasadzie chodzi tutaj wyłącznie o strumieniowanie obrazu z komputera do smartfonu. Sam komputer staje się w tym momencie całkowicie bezużyteczny, bo mamy na nim uruchomioną grę i nie użyjemy go do żadnej innej czynności. Nie możemy go udostępnić dzieciom, żonie czy komukolwiek innemu, a sami przenieść się na urządzenie mobilne. To tak nie działa. W takim razie - do czego to potrzebne? Na co? Po co?

Dlaczego?Nie jest mi łatwo znaleźć zastosowania dla tak działającego Steam Link. Jedyne co przychodzi mi do głowy to np. chęć przeniesienia się z grą na balkon, do ogrodu lub toalety w przypadku wystąpienia wyższej konieczności. Wtedy możemy zabrać ze sobą pada, urządzenie mobilne i zagrać w innym miejscu. Innym pomysłem na jaki wpadłem jest sytuacja, w której mamy komputer połączony do telewizora. Wtedy możemy puścić obraz do smartfonu, a w tym czasie normalnie korzystać z funkcji samego telewizora.

Jak to działa?Pomimo tego, że ciężko jest znaleźć praktyczne zastosowanie dla Steam Link, to nie można jednak nie pochwalić tego, że działa on naprawdę dobrze. W moim przypadku pojawiały się delikatne przycięcia, ale to już niestety uroki moich ścian i bardzo taniego routera. Warto przy tym zaznaczyć, że w momencie przycięcia obrazu na smartfonie, ten na ekranie komputera był cały czas płynny. Zawieszenia dotyczą wyłącznie przesyłu obrazu.Co ciekawe, za pomocą aplikacji można też grać w gry... poza Steamem. Po wyłączeniu gry i zminimalizowania Steama obraz z komputera jest cały czas przesyłany do urządzenia mobilnego. Możemy wtedy uruchomić w ten sposób dowolny program, dosłownie cokolwiek i dodatkowo korzystać przy tym z urządzeń peryferyjnych podłączonych do komputera, z myszą, klawiaturą i padem podpiętym kablem włącznie. To dodatkowe, chyba niekoniecznie planowane, wykorzystanie Steam Link.

Steam Link idealnySteam Link pozostanie dla mnie wyłącznie ciekawostką. Nie ma w nim kompletnie nic, co mogłoby mnie skłonić do używania go na co dzień w obecnej formie. Możliwość grania w chmurze w gry z naszego Steama na urządzeniach mobilnych to idealne rozwiązanie, ale na nie zapewne jeszcze długo poczekamy. Byłaby to też usługa bardzo zbliżona do GeForce Now.

Bardzo dużym udogodnieniem byłaby możliwość łączenia się z komputerem, który niekoniecznie jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi. To dałoby możliwość grania w dowolnym miejscu na świecie, wykorzystując do tego nasz włączony komputer. Gdyby coś takiego faktycznie było dostępne, to od razu ponownie instaluję Steam Link, a nawet jestem w stanie za niego zapłacić. Być może jeśli aplikacja wyjdzie z wersji Beta, to zostanie wyposażone w nowe funkcje. W obecnej formie zdecydowanie podziękuję.

Wszystkie zrzuty ekranów pochodzą ze smartfonu

Komentarze
Zaloguj się
21. BO2095
0

2018-08-23 18:46:58

To jak z tym kontrolerem Steam?

Odpowiedz

20. 2oneX_
0

2018-08-18 20:00:06

@18 @19 N Switch jest tu na tyle wygranej pozycji że nie musi być połączone z tą samą siecią LAN czy w ogóle jakąkolwiek, zabierasz ze sobą konsolkę i grasz siedząc w parku pod drzewem w Bieszczadach.

Odpowiedz

19. LuiN
0

2018-08-17 22:13:39

@18, BO2095 - a pod tym kątem. Na dobrą sprawę już Wii U to miało za sprawą kontrolera-tabletu. No ale teraz mowa o oglądaniu treści z PC. Shield to ma w sumie streaming z kompa + streaming z serwerów Nvidii + gry własne = najbardziej niedoceniona przystawka TV z Androidem TV.

Odpowiedz

18. BO2095
0

2018-08-17 18:13:59

@17 chodziło mi o to, że można grać na samej konsoli, albo wpiąć ją w stację dokującą i grać na telewizorze. Bardziej o analogię działania niż podobieństwa technologiczne. Choć faktycznie Shield jest bardziej podobny ;)

Odpowiedz

17. LuiN
1

2018-08-17 13:29:15

@11, BO2095 - przecież Nintendo Switch nie bazuje na strumieniowaniu gier, tylko renderuje je lokalnie w oparciu o swój chipset. Chyba pomyliło Ci się z Nvidia Shield, który paradoksalnie ma ten sam chipset co Nintendo Switch, ale taktowany 2x wyżej. W przypadku Shielda lokalne gry uzupełniane są strumieniowaniem. Do kompletu mamy jeszcze GeForce Now, który jeszcze na etapie wczesnej bety miałem okazję testować. W jego przypadku streaming jest z serwerów Nvidia, na których uruchamiamy Steama czy GOG-a i odpalamy gry na detalach ULTRA.

Odpowiedz

16. goral2099
0

2018-08-16 19:37:16

14: Mam NV. Masz na myśli Moonlight? Kiedyś chwilkę używałem. Jakaś różnica w jakości, czy wygodzie?

Odpowiedz

15. dusk
0

2018-08-16 19:17:59

ps. w dodatku jak masz dobry upload to mozesz grac z innymi ludzmi jeszcze

Odpowiedz

14. dusk
0

2018-08-16 19:17:34

@1 jesli masz karte nvidii to sa o wiele lepsze rozwiazania, ktore nie wymagaja zadnych steamow i steam linkow, a jesli masz amd to w sumie tez jest lepsze rozwiazanie, ale nie tak dobre jak w przypadku nvidia

Odpowiedz

13. BO2095
1

2018-08-14 21:43:38

Swoją drogą - będzie obsługiwany kontroler Steam?

Odpowiedz

12. ~sergeron
0

2018-08-14 15:08:55

Jest to przydatne, ale nie tyle na smartfonach co na android tv. Gdy komputer ma się oddalony od TV poza jakikolwiek zasięg HDMI, to jest to ciekawe rozwiązanie.

Odpowiedz

11. BO2095
1

2018-08-13 14:34:58

Zalatuje mocno Nintendo Switch. Zasada działania dość podobna..

Odpowiedz

10. goral2099
-1

2018-08-12 15:11:00

No wiem doskonale, że tylko w lokalnej sieci działa, bo używam. Ciekaw po prostu jestem jakby klienta na świat wypuścić, czy by opóźnienia nie przeszkadzały. :)Jak będę się nudził bardzo, to pokombinuję.

Odpowiedz

9. ViNYL
0

2018-08-12 14:23:24

@6: Usługa działa TYLKO jak oba urządzenia podłączone są do tej samej sieci lokalnej, dostęp do internetu (technologia) nie ma znaczenia. Tu zgadzam się z autorem, usługa bezużyteczna o ile nie da się zostawić komputera włączonego, podłączyć się z telefonu jadąc autobusem i grać. Pytanie: jakby to działało gdyby podłączyć się za pomocą VPN z telefonu do domowej sieci? Niektóre routery mają wbudowany serwer VPN, można też takowy postawić na dowolnym kompie (również tym z grą) bądź na Raspberry PI. Warunek: zewnętrzny adres IP w sieci gdzie stoi komputer.

Odpowiedz

1

2018-08-12 13:34:39

@6 a tu się zdziwisz, bo na stabilnym LTE też działa ładnie. Oczywiście chodzi o router LTE i do niego podłączonym komputerem i telefonem po Wi-Fi.

Odpowiedz

7. 2oneX_
0

2018-08-12 13:31:59

@4 no nie mam na myśli szybkich tytułów jak Quake czy NFS (choć NFS raczej na Steam nie ma) bo do tego trzeba przysiąść przy kompie z klawiaturą i dobrą myszą lub wygodnym padem, chodziło mi raczej o strategię turowe jak Blackguards, spoko gra ale zbyt dużo czasu zajmuję więc pograł bym w wolnej chwili w pracy czy w drodze do niej na ekranie telefonu.@5 ale przecież w tekście jest info że działa to tylko w połączeniu obu urządzeń do tej samej sieci.

Odpowiedz