DAJ CYNK

Polska firma chce przenieść nadawców radiowych w erę cyfrową

13.11.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6039

Ważne 11

2

W 2013 roku rozpoczął się w Polsce powolny proces cyfryzacji sygnału radiowego. Teraz pomóc w tym chce firma BCAST.



W 2013 roku rozpoczął się w Polsce powolny proces cyfryzacji sygnału radiowego. Teraz pomóc w tym chce firma BCAST.

Internet rozwija się coraz bardziej, a wraz z nim serwisy streamujące muzykę. Jednak w Polsce tradycyjne radio wciąż ma się bardzo dobrze, co widać chociażby po naszej niegdysiejszej ankiecie, w której wyszło, że większość biorących w niej udział osób chce mieć radio FM w telefonie komórkowym. Ponadto według badań przeprowadzonych w bieżącym roku na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, 72% Polaków słucha radia w ciągu dnia, poświęcając na to średnio 4 i pół godziny dziennie. Naturalnym więc wydaje się, że po całkowitej cyfryzacji telewizji naziemnej, taki sam proces powinien dotyczyć także radia.

Nadawanie sygnału radiowego w cyfrowym formacie DAB/DAB+ (Digital Audio Broadcasting) jest coraz popularniejsze na świecie. Na przykład już za miesiąc (13 grudnia) Norwegia całkowicie zrezygnuje z FM. Jest to spowodowane zaletami DAB+, takimi jak ograniczenie szumów i podniesienie jakości dźwięku (do 300 kb/s). Ponadto wykorzystując sygnał cyfrowy, nadawcy mogą wzbogacić swoje audycje o różne dodatki, na przykład obrazy, krótkie wiadomości tekstowe i informacje o sytuacji na drogach. Sygnał cyfrowy pozwala też tworzyć multipleksy (działają w telewizji naziemnej), czyli w ramach jednego zakresu częstotliwości swój program może emitować większa liczba nadawców.

W Polsce rynek przesyłu sygnału radiowego (tzw. radiodyfuzji) jest mocno zmonopolizowany, co nie wpływa korzystnie na proces cyfryzacji, ponieważ dla zdecydowanej większości nadawców rozwiązania pozwalające na tworzenie i przesyłanie sygnału cyfrowego są zbyt kosztowne.

Ok. 80% nadawców radiowych, zarówno w Europie jak i w Polsce stanowią tzw. mali i średni nadawcy, czyli Small and Medium Broadcasters bądź SMB, dla których przejście na cyfrową formę nadawania stanowiłoby rozwiązanie problemu kończącego się miejsca w obecnym paśmie analogowym. Na przeszkodzie stały im dotychczas przede wszystkim koszty. Aby nadawać w formie cyfrowej, musieli oni wyposażyć się w multiplekser pozwalający na kreację sygnału cyfrowego oraz nadajnik do jego transmisji. Ceny tylko tych dwóch elementów potrafią wahać się łącznie od 50 do nawet 150 tys. euro. Do tego należałoby doliczyć oprogramowanie pozwalające na tworzenie i zarządzanie audycjami, którego cena to od 3 do 10 tys. euro, a także koszty nadawania przez jakiś czas dwóch sygnałów równolegle, czyli cyfrowego i analogowego - powiedział Maciej Lipiński, członek zarządu odpowiedzialny za strategie i innowacje w BCAST.

Pomysłem polskiej firmy BCAST jest usługa DABCAST, w skład której wchodzi wirtualne studio, czyli aplikacja do zarządzania treściami przez nadawców radiowych, multiplekser (MUX) i nadajnik (TX). Zwalnia to między innymi nadawców z konieczności zakupu drogiego sprzętu, ponieważ wszystko to znajduje się po stronie dostawcy usługi.

Rozwiązanie o nazwie "DABCAST" jest odpowiedzią na potrzeby mniejszych nadawców, których nie stać na skomplikowaną i drogą infrastrukturę hardware'ową. W dużym uproszczeniu broadcasterzy zarządzają radiem poprzez dostarczoną aplikację, następnie sygnał przesyłany jest poprzez wirtualną chmurę do nas. Jego konwersja, uformowanie i nadawanie znajduje się już w całości po naszej stronie. - powiedział Maciej Lipiński. Technologia przesyłu sygnału wciąż ewoluuje, standardy zmieniają się na nowsze, dlatego część nadawców słusznie obawia się inwestycji w hardware, który za kilka-kilkanaście lat będą musieli wymienić. W przypadku korzystania z DABCAST ewentualne przejście na nowy standard będzie dla nadawców nieodczuwalne.

Źródło tekstu: BCAST

Komentarze
Zaloguj się
53. ~Mad-paniw
0

2017-11-15 14:25:25

Kim jestem ? człowiekiem który chciałby podróżować po świecie poznać inne kultury muzykę,ludzi ,a nie siedzieć w jednym grajdole z kim...miałem przykład 11 listopada do tego kot i Balbina.Zryło wam mózgi tą Polskością !!Poza swoją wiochą byliście gdzieś?Ludzi trzeba szanować i ich inność .Chciałbym aby mnie też za granicą ciepło przyjmowali ,a nie pluli bo z Polski.Chcesz siedzieć na warunkach tej chorej rzeczywistości to siedź -szkoda słów,,,,

Odpowiedz

52. ~gość
0

2017-11-15 14:13:58

Nacjonalista to PiSuar, każdy normalny Polak nie jest nacjonalistą.

Odpowiedz

51. ~paniw Mad
0

2017-11-15 14:11:20

Skoro nie jestes nacjonalistą czyli Polakiem to kim? KosmoPOlitą?

Odpowiedz

50. ~Mad
0

2017-11-15 14:01:01

Słuchałem radia cyfrowego Rytm było rewelacyjne teraz zryło im mózgi polskim nacjonalizmem i nie słucham tego badziewia....................................

Odpowiedz

49. toms
1

2017-11-14 19:59:49

Kupiłem niedawno sobie radyjko SENCOR model SDR 6600 DAB+ i mogę powiedzieć, że to zachłystywanie się cyfrowym radiem jest trochę na wyrost. Owszem - nie ma szumów i zakłóceń od innych stacji, ale największy strumień jaki oferuje Polskie Radio to.... 128 kbps !!! Oferuje to Dwójka, Radio Chopin, Trójka, Czwórka. Radiowa Jedynka to 112 kbps, a Radio dla Dzieci, to zaledwie...72 kbps !! Jak to się ma do standardu CD istniejącego prawie 40lat, o przepływności 1411 kbps?? Myślę, że dobre, nieskompresowane radio analogowe, jeszcze długo nie będzie miało konkurencji. O jakim zapchanym paśmie jest mowa? Trzeba by mieszkać w moim regionie, to wpływ czeskich stacji dopiero dałby się we znaki co niektórym. Jak chce się mieć porządne radio, to trzeba zainwestować w kierunkową Yagi ( 3 elementowa spokojnie wystarczy ) i dobrym kablem ( używam CTF 113 ) doprowadzić sygnał do tunera ( posiadam Pioneer F-401L). Trudno oczekiwać rewelacji, jeśli się chce odbierać audycje na kawałku przewodu. A o kompresji i żyłowaniu sygnału koledzy powyżej zdążyli już wspomnieć.

Odpowiedz

48. ~
0

2017-11-14 17:01:39

a teraz przejdxcie się do sklepu i sprawdźcie ile odbiorników jest proponowane z możliwością odbioru cyfrowego i w jakiej ceniePSja mam cyfrowe radio, ale niestety z UK wiec mogę sobie pogwizdać, bo w Polsce jest inny system

Odpowiedz

47. ~qx
0

2017-11-14 14:59:27

a czy np EMITEl nie myślał o tej usłudze? Może byliby chętni do nadawania komercyjnego? Na poczatek Np w aglomeracji śląskiej czy warszawskiej odpalić po 1 muxie i szukać komercyjnych nadawców na poszczegolne kały? Bo co z tego jak DABCAST zaoferuje część emisyjna ale gdzie to rafi w eter ? kto wyda pozwolenie itp ?

Odpowiedz

46. ~audio fan
2

2017-11-14 12:34:40

jedrek słusznie radzi, stacje typu Radio Bzdet czy RMF nie dość, że nadają papkę nie nadającą się zupełnie do niczego - w zasadzie reklamy przerywane konkursami dla upośledzonych ludzi i bardzo g**ą muzyką typu tuć tuć, to jeszcze są Miszczami kompresji dynamiki (praktycznie do zera) w Polsce a może i na świecie?

Odpowiedz

45. ~nikk
0

2017-11-14 11:55:08

Czy Toruńska rozgłośnia też bedzie cyfryzowana?

Odpowiedz

44. jedrek
0

2017-11-14 11:25:13

@19 Zróbmy rekonesans po paśmie ukf i sprawdźmy ile stacji spod skrzydeł "propolskiej" agory zaśmieca ukf i dopiero nawalajmy w tych złych pisiorów.

Odpowiedz

43. jedrek
0

2017-11-14 11:21:07

@17 obecnie taka sama g.... fonia na polskim DVB-T, nawalą 3 równoległe fonie, tylko problem w tym, że żadna z nich nie jest wysokiej jakości. Zamiast wywalić ten śmietnik i w tym paśmie wstawić jeden, wysokiej jakości kanał stereo audio.128kbps na kanałach TV regionalnych - dźwięk rozpaczy, polecam posłuchać na słuchawkach, po 10 minutach ból głowy od kompresji zniekształcone szeleszczące głoski typu ś, ć, ź - głowa pęka od słuchania takiego skompresowanego g.... Na tvp info 160kbps taka sama tragedia. Tylko plastikowe stacje powiązane z lemon records jakoś nie mają problemu wstawić jedną ścieżkę stereo 256kbps i gra to technicznie przyzwoicie - porównywalne z dawnym nicamowskim przekazem za czasów analogowej tv. A nicam wtedy na tvp grał bardzo ładnie, nie było się tam czego czepiać.

Odpowiedz

42. jedrek
0

2017-11-14 11:13:29

@10 taaaa, wsadź na jedną łąkę kilkanaście i więcej tysięcy ludzi i niech każdy odpali swój necik w srajfonie i spróbuje słuchać radyjka internetowego :D Widzieliśmy jak twoje streamy internetowe działały na światowych dniach młodzieży - szatkownica. A wystarczyło w tym samym czasie odpalić złe analogowe radio ukf i bez względu czy słuchało tego równocześnie 100tys uszu na tysiącach odbiorników nic nie cięło.

Odpowiedz

41. jedrek
0

2017-11-14 11:09:13

@8 jak puścisz kanał na DAB-ie z przepływnością 256kbps i ustawi to gość z słuchem z filharmonii to będzie grać pięknie i jakość na pewno będzie lepsza niż na zabydlonym obecnie paśmie ukf, gdzie biurwa wydała 5x więcej koncesji nadawczych niż pasmo jest w stanie przyjąć i potem stacja kończy zasięg 15km za miastem, bo sąsiedni powiat ją depta kolejny plastikowo-pierdzącym programem. Obecnie analogowi nadawcy emitują wielkie g... audio - wyścig na jak najgłośniejsze modulowanie (wg chorej ideologii gram głośniej jestem lepszy), sygnał zanim dotrze do nadajnika popsuty przez durne procesory dźwięku, kompresje na lipnych dosyłach ze studia radia do nadajnika - gra głośno ale dynamika praktycznie zerowa, zniekształcenia nieliniowe nawet do 10%, bo wszystko musi być wymodulowane do samej deski, bez marginesu bezpieczeństwa. Nadajniki są wypasione tylko modulują je g.... sygnałem ludzie, którym słoń na ucho nastąpił.Cały DAB miałby sens gdyby odbywał się w dotychczasowych pasmach ukf fm czyli wręcz na starym 65,5-74MHz i obecnym 87,5-108MHz - zasięg lepszy niż na tych 200MHz i byle góra na trasie sygnału od nadajnika do odbiorcy nie będzie ucinać zasięgu.

Odpowiedz