DAJ CYNK

W środę głosowanie Parlamentu Europejskiego nad pakietem telekomunikacyjnym

LuiN

Wydarzenia

Parlament Europejski (PE) w środę będzie głosował nad budzącym kontrowersje pakietem legislacyjnym, który ma poprawić sytuację konsumentów na rynku telekomunikacyjnym w UE.

Parlament Europejski (PE) w środę będzie głosował nad budzącym kontrowersje pakietem legislacyjnym, który ma poprawić sytuację konsumentów na rynku telekomunikacyjnym w UE.

Zaproponowany przed rokiem przez Komisję Europejską pakiet składa się z trzech propozycji legislacyjnych. PE dołączył do niego swoją niewiążącą opinię dotyczącą podziału tzw. dywidendy cyfrowej, czyli pasma częstotliwości radiowych, które zostanie uwolnione po tym, jak korzystające z nich telewizje analogowe przestawią się na nadawanie cyfrowe.

Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (ang. EECMA), który odbierałby część uprawnień państwom członkowskim i krajowym organom regulacyjnym (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej).

Budzi to duże zastrzeżenia krajów członkowskich, których obawy podziela część eurodeputowanych. Dlatego sprawozdawczyni PE Pilar del Castillo proponuje zamiast tego utworzenie Organu Europejskich Regulatorów Telekomunikacji, tzw. BERT (ang. Body of European Regulators in Telecommunications), który pełniłby rolę opiniotwórczą.

BERT miałby wspierać Komisję Europejską i krajowe organy regulacyjne w zapewnieniu praw konsumentów na rynku telekomunikacyjnym we wszystkich państwach UE. Byłby też ciałem doradczym w przygotowywaniu nowych przepisów unijnych dotyczących tego rynku. W jego skład miałoby wejść przedstawiciele 27 krajowych organów regulacyjnych.

Europosłowie chcą także wzmocnić prawa konsumentów. Operator będzie musiał zapewnić klientom szerszą informację o cenach, taryfach, zapisach regulaminu i warunkach umowy. Zgodnie z propozycją operatorzy będą mieli 24 godziny na przeniesienie i aktywację numeru u nowego dostawcy.

Operator, nawet w zamian za telefon lub komputer po promocyjnej cenie, nie będzie mógł zmusić klienta do zawarcia kontraktu dłuższego niż dwa lata. Będzie też musiał zagwarantować mu możliwość rozwiązania umowy po upływie roku.

W każdym kraju powinien zostać oddany do powszechnego użytku jeden numer telefonu, wspólny dla wszystkich sieci telefonii komórkowej, pod którym będzie można zgłosić kradzież telefonu.

Proponowane przepisy mają także umożliwić krajowym regulatorom rynku telekomunikacyjnego (w Polsce jest to Urząd Komunikacji Elektronicznej) zmuszenie dominujących operatorów (w Polsce Telekomunikacja Polska) do rozdzielenia świadczenia usług od zarządzania siecią, za pomocą której te usługi są świadczone. Ale - zaznaczają eurodeputowani - "jedynie w wyjątkowych okolicznościach".

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP