DAJ CYNK

Wojna na Ukrainie: Anonymous atakują rosyjską telewizję

Anna Rymsza (Xyrcon)

Telewizja i VoD

Rosyjska telewizja ofiarą cyberataków

W rosyjskiej telewizji emitowane były ukraińskie piosenki i symbole narodowe. W odwecie za inwazję hakerzy utrudniają działanie rosyjskiej machiny propagandowej.

Wojna na Ukrainie toczy się także w cyberprzestrzeni. Grupa Anonymous zapowiedziała ataki i dotrzymała słowa. Od czwartku praktycznie nie da się skorzystać ze stron wielu rosyjskich mediów. Leży między innymi strona Russia Today – największej tuby propagandowej Putina. W sobotę zaś hakerom udało się przejść kontrolę nad systemem nadawania.

Zobacz: Rosja zostanie odcięta od SWIFT? Już nikt się nie sprzeciwia

Ukraińskie piosenki na każdym kanale

Biełsat udostępnił film pokazujący, w jakim stanie znalazła się rosyjska telewizja. Hakerom udało się przejąć pełną kontrolę. Na każdym z kanałów emitowana jest ta sama muzyka i pokaz slajdów.

Oryginalny film pochodzi z TikToka i sugeruje, że za tą akcją również stoją Anonimowi.

@comrade_pivo #дует з @asyakorpan ♬ original sound - XD

Z innych źródeł wiemy, że cyberataki są kierowane również przeciwko stacjom radiowym, w tym zakłócane są transmisje.

Russia Today ofiarą DDoS

Strona telewizji Russia Today (RT) również ma problemy. Stacja informuje, że jej serwery padły ofiarą ataku DDoS (Distributed Denial Of Service). Motherboard dowiedział się, że w bombardowaniu małymi pakietami wzięło udział około 100 milionów urządzeń, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Na jednym z kont Anonymous na Twitterze znajduje się informacja, że i za tym atakiem stoi hakerski kolektyw. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to organizacja zdecentralizowana, mocno rozproszona i nigdy nie wiadomo, który odłam bierze udział w której akcji.

RT zapewnia, że robi co może, by informacje były wciąż dostępne, ale jakoś nie widać efektów. Kanały RT wyleciały też z ramówki wielu nadawców, w tym w Polsce z platformy Orange.

Zobacz: Grupa Anonymous wypowiedziała Rosji wojnę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Biełsat, @asyakorpan, Motherboard