DAJ CYNK

Tańszy roaming na Bałkanach już niedługo

Michał Świech

Taryfy, promocje, usługi

Roaming na Bałkanach potanieje

Już niedługo spadną ceny roamingu na Bałkanach zachodnich. Wycieczka do Czarnogóry, Serbii czy Macedonii będzie jeszcze prostsza.

Wizyta w sanktuarium w Medjugorje, plaża w Czarnogórze, a może monastery w Serbii? Nie ważne czy pojedziecie tam, czy może skuszą was tanie loty do Tirany lub czarter do Ochrydy. Już niedługo roaming w rejonie Bałkanów Zachodnich będzie wyraźnie tańszy.

Zachodnie Bałkany obniżą stawki za roaming

Łącznie aż trzydziestu ośmiu operatorów telekomunikacyjnych ustaliło stopniowe obniżanie kosztów roamingu. Wszystko zacznie się już w tym roku. Pierwszego października ceny maksymalne za jeden gigabajt spadną do 18 euro. W 2026 spadną one do 14 euro, a w 2028 do 9 euro. Wszystko zgodnie z umową z Tirany między Unią Europejską a krajami zachodnich Bałkanów.

Tyle ceny maksymalne. Operatorzy z Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Albanii, Macedonii czy terenu Kosowa pracują jednak nad kolejnymi własnymi pakietami poniżej cen maksymalnych.

Same Bałkany już od 2019 powoli dopasowują swoją politykę roamingową do Unii Europejskiej. Największym krokiem była rezygnacja z płatnego roamingu pomiędzy samymi krajami Bałkanów Zachodnich w 2021.

Zobacz: Ukraina dołączy do roamingu UE. Ustalono warunki
Zobacz: Orange: rozmawiaj przez VoLTE w roamingu. Nowa lista państw

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: shutterstock

Źródło tekstu: shengen visa info, wł