DAJ CYNK

Xiaomi, Vivo i OPPO zawarły porozumienie. Nowa metoda szybkiego przesyłania plików już gotowa

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 9697

Firmy Xiaomi, Vivo i OPPO oficjalnie ogłosiły zawarcie inicjatywy "Peer-to-Peer Transmission Alliance". Producenci już w przyszłym miesiącu zamierzają wprowadzić na rynek nowy sposób na przesyłanie plików między urządzeniami mobilnymi za pomocą jednego kliknięcia.

Zobacz: Xiaomi, Vivo i OPPO pracują nad nową metodą przesyłania plików - ma być jak AirDrop lub Fast Share

O tym, że Xiaomi, Vivo i OPPO mają plany wprowadzenia nowego standardu przesyłania plików, informowaliśmy już w sierpniu zeszłego roku. Wtedy firmy zapowiadały, że zamierzają wspólnie działać nad nowym projektem i rozpoczęły beta testy swojego systemu. Dziś producenci oficjalnie ogłosili zawarcie porozumienia jako „Peer-to-Peer Transmission Alliance" i zapowiadają, że pierwsze urządzenia zostaną wyposażone w nowe rozwiązanie już w lutym 2020 r.  Wtedy też udostępni je firma Vivo. Z kolei OPPO deklaruje, że skorzystają z niego smartfony z systemem ColorOS 7, który instalowany będzie w debiutujących na rynku modelach, ale dostępny ma być też dla urządzeń wydanych w ostatnich miesiącach, np. OPPO Reno2. Xiaomi udostępni tę funkcję w przyszłych aktualizacjach MIUI 11.

Zobacz: Oppo zaprezentował interfejs ColorOS 7. Oto telefony, które mogą liczyć na aktualizację
Zobacz: MIUI 11 dla kolejnych dwunastu telefonów

Metoda opracowywana przez „Peer-to-Peer Transmission Alliance" ma pozwolić na szybkie przesyłanie plików między smartfonami i innymi urządzeniami, w sposób podobny do tego, jaki zapewnia AirDrop w ekosystemie Apple’a. Producenci, którzy stoją za tą inicjatywą, zwracają uwagę, że wprowadzenie na rynek takiego uniwersalnego standardu będzie szczególnie ważne, gdy startują sieci 5G, w których wzrosną rozmiary pobieranych plików – filmów, zdjęć czy dokumentów. Dzięki nowej metodzie użytkownicy będą mogli łatwiej dzielić się plikami bez obciążania sieci mobilnych.

Zobacz: Xiaomi Mi 10 i Xiaomi Mi 10 Pro – wiemy więcej o specyfikacji
Zobacz: OPPO Reno3 i Reno3 Pro z 5G oficjalnie zaprezentowane. Niedrogie 5G dla każdego

Rozwiązanie, które chcą promować chińskie marki, nie będzie wymagało instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania ani korzystania z zewnętrznych serwisów. Ma działać we wszystkich smarrtfonach z Androidem, także we własnych wersjach producenckich.  Szybkość przesyłania danych ma wynieść do 20 MB/s. Do inicjacji połączenia wykorzystywany będzie Bluetooth, jednak sam transfer danych przebiegać ma po Wi-Fi Direct. Podczas przesyłania plików użytkownicy będą mogli bez ograniczeń korzystać z innych funkcji swoich urządzeń.

Producenci zapraszają do współpracy inne firmy, by razem z nimi wprowadzić standard stosowany w całej branży, we wszystkich smartfonach. "Peer-to-Peer Transmission Alliance" ma czuwać nad przebiegiem prac i wdrożeń nowego sposoby na przesyłanie plików.

Zobacz: Żegnaj Android Beam, witaj Fast Share. Nowy pomysł Google’a na wymianę plików

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu