DAJ CYNK

Nokia: Nowe rozwiązanie dla stacji bazowych 5G ogranicza emisję dwutlenku węgla

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4667

Nokia stacje bazowe 5G emisja CO2

Nokia opracowała system chłodzenia cieczą 5G AirScale Base Station, który pomógł fińskiemu operatorowi telefonii komórkowej Elisa zmniejszyć potencjalne wydatki na energię stacji bazowej o 30% i zredukować emisję dwutlenku węgla aż o 80%. 

Rozwiązanie opracowane przez Nokia Bell Labs umożliwi firmie Elisa obniżenie zużycia energii nawet o 30%, dzięki czemu pozwoli osiągnąć znaczne oszczędności na obiektach radiowych operatora w Helsinkach. Około 90% energii zużywanej przez stacje bazowe jest zamieniane na ciepło odpadowe, jednak dzięki opcji jego przetworzenia i ponownego wykorzystania, Elisa jest w stanie zmniejszyć swoją emisję CO2 aż o 80%.

Zobacz: Nokia bije światowy rekord prędkości 5G. Światłowód już niepotrzebny?
Zobacz: Nokia: nowe rozwiązania dostępu radiowego w ofercie 5G

Obiekty chłodzone cieczą są ciche, nie wymagają konserwacji i mogą być o połowę mniejsze i do 30% lżejsze od wyposażonych w tradycyjną klimatyzację. Oferują one operatorom i właścicielom stacji bazowych znaczne oszczędności i potencjalnie dłuższą żywotność infrastruktury.

Nokia napis

Nokia rozumie, że innowacje technologiczne stanowią klucz do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia. Chłodzenie cieczą jest kolejnym przykładem długotrwałego zaangażowania fińskiej firmy w ochronę środowiska. W 2019 roku Nokia dostarczyła produkty o zerowej emisji do ponad 150 klientów na całym świecie. Zobowiązała się również do zmniejszenia emisji z działalności operacyjnej o 41% do 2030 roku. W ubiegłym roku stacje bazowe zmodernizowane przez Nokię zużyły średnio o 46% mniej energii od tych, w których nie zostały jeszcze przeprowadzone zmiany. Na szczycie klimatycznym ONZ Nokia dołączyła także do grupy 87 firm, zobowiązując się do dostosowania swoich obecnych celów klimatycznych do scenariusza globalnego wzrostu ocieplenia o 1,5°C.

Zobacz: Sieć 5G będzie też dostępna dla użytkowników Plusha!
Zobacz: 5G to nowe furtki dla cyberataków. Hakerzy włamią się do drukarki lub kopiarki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu