DAJ CYNK

Nokia bije światowy rekord prędkości 5G. Światłowód już niepotrzebny?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 13681

Nokia bije światowy rekord prędkości 5G

Nokia pochwaliła się nowym rekordem szybkości w połączeniu 5G. Wykorzystując komercyjne oprogramowanie i własne rozwiązania osiągnęła prędkość 4,7 Gbps. Jest to dotychczas najlepszy zarejestrowany wynik pomiaru 5G w architekturze NSA w trybie Dual Connectivity. 

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Katowice to pół gigabita w kieszeni

Nokia poinformowała, że w swojej sieci radiowej w Dallas w Teksasie osiągnęła najwyższą na świecie prędkość 5G. Wykorzystując pasmo 800 MHz komercyjnej fali milimetrowej 5G i funkcję Dual Connectivity (EN-DC), firma uzyskała momentami prędkość aż 4,7 Gb/s. Odbyło się to podczas prób przeprowadzonych na komercyjnych stacjach bazowych amerykańskich operatorów. 

Zobacz: To koniec aukcji 5G

W ocenie Nokii, takie rozwiązanie nie tylko zapewni abonentom niespotykane dotąd prędkości łączności szerokopasmowej w sieciach komórkowych, ale także umożliwi operatorom sprzedaż usług dla przemysłu w tym aplikacji krytycznych i wrażliwych na opóźnienia. 

Rekordową prędkość osiągnięto dzięki agregacji ośmiu kanałów o szerokości 100 MHz każdy w paśmie fal milimetrowych 28 GHz i 39 GHz oraz 40 GHz pasma LTE w  technologii Dual Connectivity (EN-DC) dostępnej w rozwiązaniu Nokia AirScale. Pozwala to na jednoczesne podłączenie urządzeń do sieci 5G i LTE, nadawanie i odbiór danych w obu technologiach radiowych jednocześnie. Oznacza to, że urządzenia mogą osiągać wyższą przepustowość niż w przypadku pojedynczego połączenia z siecią 5G lub LTE. Co ważne, uzyskana prędkość została osiągnięta zarówno w klasycznej architekturze 5G, jak i wirtualnej (5G vRAN).

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Warszawie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Szczecinie

Nokia AirScale to komercyjne rozwiązanie 5G umożliwiające operatorom na całym świecie bardziej efektywne wykorzystanie ich zasobów częstotliwości. Dzięki zastosowaniu wszystkich technologii interfejsów radiowych na tym samym sprzęcie oferuje ono możliwości skalowania pojemności, osiągając wiodące na rynku parametry dostępności sieci i opóźnień. 

Zobacz: PGE Systemy wybiera PoC firmy Nokia do wdrożenia LTE 450 MHz
Zobacz: Nokia i Lufthansa testują prywatną sieć 5G. Pomoże sprawdzać silniki samolotów
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu