DAJ CYNK

Cztery kroki do lepszego zabezpieczenia danych w urządzeniach mobilnych

29.08.2017

Dodane przez: msnet

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 49

Ważne 3

2

W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy wiele danych, którymi nie zawsze chcemy się dzielić z innymi. Jak je zabezpieczyć?W pamięci urządzeń mobilnych przechowujemy wiele danych, którymi nie zawsze chcemy się dzielić z innymi. Jak je zabezpieczyć?

Na postawione wyżej pytanie odpowiedział socjolog i ekspert w zakresie zbierania i analizowania danych z sieci, dr Dominik Batorski, na łamach wrześniowego numeru miesięcznika Logo. Oto cztery kroki, które - według eksperta - należy podjąć, aby niepowołane osoby lub instytucje nie wiedziały o nas wszystkiego.

Po pierwsze: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy po zakupie nowego komputera, to instalacja antywirusa. W telefonie? Już niekoniecznie. A używamy go częściej, jest włączony całą dobę i przez cały czas połączony z siecią. Mamy w nim maila i aplikacje mobilne - często również dostęp do konta bankowego. Oprogramowanie antywirusowe i aktualizacje systemu to podstawa bezpieczeństwa danych.

Po drugie: wyłącz lokalizację

GPS i usługi lokalizacji bardzo się przydają, gdy się zgubimy lub korzystamy z nawigacji. W każdej innej sytuacji lepiej jest je wyłączyć. W przeciwnym wypadku aplikacje na Twoim telefonie będą gromadzić informacje o tym, ile czasu spędzasz w biurze (i gdzie jest ono zlokalizowane), w jakich sklepach robisz zakupy i co robisz po pracy. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez firmy marketingowe.

Po trzecie: kontroluj ustawienia prywatności

Sam decydujesz o tym, na jak wiele pozwalasz swoim aplikacjom. O ile ta do wysyłania SMS-ów nie będzie działała bez dostępu do bazy kontaktów, to w przypadku latarki jest to już podejrzane. Po każdej instalacji sprawdzaj ustawienia prywatności i kontroluj dostęp aplikacji do poszczególnych elementów systemu. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane - poszukaj alternatywnej aplikacji.

Po czwarte: archiwizuj i czyść

Podobnie jak dane z dysku komputera, tak samo w przypadku pamięci telefonu wykonuj backup, czyli kopię danych w zewnętrznej pamięci, najlepiej offline, na oddzielnym dysku. W przypadku uszkodzenia telefonu przez złośliwe oprogramowanie łatwiej będzie odzyskać stracone informacje. Jeżeli zamierzasz oddać komuś swój telefon lub go sprzedać, to koniecznie wyczyść pamięć, usuń hasła i przywróć ustawienia fabryczne - pozwoli to zminimalizować ryzyko udostępnienia Twoich danych osobom trzecim.

Źródło tekstu: Logo, wł

Komentarze
Zaloguj się