DAJ CYNK

UKE: Prawie 8,5 mln użytkowników szerokopasmowego Internetu w Polsce na koniec 2020 roku

msnet

Prawo, finanse, statystyki

UKE szerokopasmowy Internet liczba użytkowników 2020

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił liczbę użytków szerokopasmowego Internetu w Polsce na koniec 2020 roku. Wyniosła ona niemal 8,5 miliona, o ponad 8% więcej niż rok wcześniej.

31 grudnia 2020 roku w Polsce było 8 429 491 użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej w oficjalnym komunikacie. To o 658 697 więcej niż rok wcześniej. Liczba użytkowników szerokopasmowego Internetu na koniec ubiegłego roku została określona na podstawie danych z tegorocznej inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych.

Inwentaryzacja została przeprowadzona w związku z opłatą na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którą wnoszą podmioty dostarczające audiowizualną usługą medialną na żądanie, czyli serwisy VOD. Wysokość opłaty wynosi 1,5% przychodu, ale nie płacą jej mali nadawcy, z których usług korzystało mniej niż 1% użytkowników szerokopasmowego Internetu.

Zgodnie z art. 19 ust. 6c ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. z 2021 r. poz. 257), obowiązek dokonania wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, o którym mowa w art. 19 ust. 6a i 6b ww. ustawy nie ciąży m. in. na podmiocie dostarczającym audiowizualną usługę medialną na żądanie, którego liczba użytkowników wszystkich udostępnianych publicznie przez niego audiowizualnych usług medialnych na żądanie w roku poprzedzającym rok, w którym jest ustalany obowiązek wpłaty na rzecz Instytutu, nie przekroczyła 1% abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu.

– czytamy w komunikacie UKE

Zobacz: Majowy ranking SpeedTest.pl: Inea i T-Mobile na czele
Zobacz: Internet satelitarny ze Starlinków wkrótce z globalnym zasięgiem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: TheDigitalArtist / Pixabay

Źródło tekstu: UKE, Telko.in

Przewiń w dół do następnego wpisu