DAJ CYNK

UKE: raport o infrastrukturze w 2013 roku

18.08.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3102

Ważne 3

1

W 2013 roku wybudowano 7,1 tys. km nowych sieci światłowodowych, wobec planowanych 5,3 tys. km, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 350 mln zł, z czego 53 mln pochodziło ze środków UE - wynika z raportu UKE dotyczącego pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi.

W 2013 roku wybudowano 7,1 tys. km nowych sieci światłowodowych, wobec planowanych 5,3 tys. km, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 350 mln zł, z czego 53 mln pochodziło ze środków UE - wynika z raportu UKE dotyczącego pokrycia Polski infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi, który został opracowany na podstawie raportów podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne.

W 2013 roku prawie we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców ponad dziesięciu przedsiębiorców udostępniało sieci światłowodowe. Konkurencyjność na poziomie co najmniej trzech przedsiębiorców zaczyna już występować w niemal 240 miejscowościach mniejszych (przeważnie małych miastach), mających od 5 do 20 tys. mieszkańców i w niemal 100 miejscowościach (w tym w największych wsiach), mających od 1 do 5 tys. mieszkańców.

Zmalała liczba miejscowości liczących poniżej 500 mieszkańców, w której żaden przedsiębiorca nie deklaruje posiadania węzła sieci telekomunikacyjnej - w 2013 roku udział takich miejscowości spadł do 30%.

Z planów wynika, że w 2014 roku szerokopasmowy dostęp do Internetu uzyska łącznie ponad 338 tys. gospodarstw domowych, z czego 70% - już w sieciach nowej generacji (NGA). Wyraźny jest również trend inwestowania w technologie dostępowe klasy NGA, gwarantujące szybkości dostępu do Internetu na poziomie wyznaczonym przez Europejską Agendę Cyfrową.

Z planów inwestycyjnych na 2014 rok wynika, że możemy oczekiwać istotnego wzrostu długości sieci - planowana jest budowa niemal 7,5 tys. km. Rośnie także długość planowanych odcinków. W 2013 roku średnia długość wybudowanego odcinka wyniosła 1,18 km, w 2014 roku wzrosła ona do 3,8 km, zaś większość planów dotyczy odcinków o długości do 10 km.

Plany inwestycji na 2014 rok kształtujące się na poziomie ponad 760 mln zł, a także zdecydowanie zwiększona alokacja środków UE (na poziomie 440 mln zł) oznaczają, że w decydującą fazę weszły projekty kluczowe dla całego kraju. Przyjęty został Narodowy Plan Szerokopasmowy, który wytycza kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zakłada zapewnienie dostępu szerokopasmowego o prędkości co najmniej 30 Mb/s dla wszystkich gospodarstw domowych do 2020 roku. Jednocześnie wkraczamy w nową perspektywę finansową, która zapewnia Polsce 1 mld euro ze środków unijnych na realizację tego celu - podkreśla Magdalena Gaj, Prezes UKE.

Raport został przygotowany na podstawie danych przekazanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, samorządy oraz przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS). Warto podkreślić, że informacje udostępniło w tym roku 3425 podmiotów, co stanowi wzrost w stosunku do roku ubiegłego, kiedy uzyskano dane od 3221 uprawnionych podmiotów. SIIS jest unikalnym narzędziem przede wszystkim dla przedsiębiorców, bo wskazuje lokalizację punktów, które są przygotowane do kolokacji urządzeń telekomunikacyjnych (w 2012 roku było ich 2,8 tys. w 2013 już 7,5 tys.). Udostępnienie tej informacji - wraz z parametrami kolokacji oraz deklaracjami o możliwości udostępnienia powierzchni w obiekcie, możliwości instalacji anten dla radiowej sieci dostępowej lub anten dla radiolinii - zdecydowanie ułatwia podłączanie nowych sieci i uruchamianie usług.

Zobacz: raport UKE o infrastrukturze.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: uke
Komentarze
Zaloguj się