DAJ CYNK

UKE nie widzi potrzeby wskazania operatora wyznaczonego

05.05.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5122

Ważne 6

2

Prezes UKE przedstawił raport o usłudze powszechnej w telekomunikacji. Wynika z niego, że nie ma przesłanek do wskazania operatora wyznaczonego.

Prezes UKE przedstawił raport o usłudze powszechnej w telekomunikacji. Wynika z niego, że nie ma przesłanek do wskazania operatora wyznaczonego.

Przepisy znowelizowanego Prawa telekomunikacyjnego, obowiązujące od 21. stycznia 2013 roku, przyznały Prezesowi UKE uprawnienie do wyznaczenia przedsiębiorcy w przypadku, gdy faktyczne potrzeby użytkowników końcowych poszczególnych obszarów kraju, w zakresie usług wchodzących w skład usługi powszechnej, nie są zaspokajane przez rynek. Analizę stanu zaspokojenia tych potrzeb przedstawia Raport dotyczący stanu i oceny dostępności, jakości świadczenia i przystępności cenowej usług wchodzących w skład usługi powszechnej.

Uwzględniając wyniki analizy danych oraz stanowiska zainteresowanych podmiotów przedstawione w konsultacjach, Prezes UKE potwierdza ocenę, iż wszystkie usługi wchodzące w skład usługi powszechnej na rynku telekomunikacyjnym są obecnie dostępne na terytorium Polski, świadczone z zachowaniem dobrej jakości i po przystępnej cenie, co wskazuje na brak przesłanek do zainicjowania procedury konkursowej na przedsiębiorcę wyznaczonego do realizacji obowiązku świadczenia usługi powszechnej.

Jednocześnie Prezes UKE zapewnia, iż będzie w dalszym ciągu stale monitorować potrzeby użytkowników końcowych oraz rynek w zakresie usług wchodzących w skład usługi powszechnej, zarówno od strony popytu, jak i podaży tych usług - w tym kontynuując podjęte projekty związane z pozyskiwaniem i analizą wszechstronnych danych rynkowych i konsumenckich (badania ankietowe wśród klientów indywidualnych i biznesowych), a wyniki tej analizy będzie cyklicznie konsultować z zainteresowanymi podmiotami, w tym użytkownikami końcowymi, konsumentami oraz przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi.

W przypadku stwierdzenia w przyszłości, iż którakolwiek z usług wchodzących w skład usługi powszechnej nie jest dostępna lub świadczona z zachowaniem dobrej jakości i po przystępnej cenie, Prezes UKE podejmie przewidziane przepisami prawa działania w celu wyznaczenia przedsiębiorcy zobowiązanego do świadczenia tej usługi lub usług.

Przed wspomnianą nowelizacją, zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym, istniał obowiązek wyznaczenia przedsiębiorcy zobowiązanego do świadczenia wszystkich usług składających się na usługę powszechną na terenie całego kraju albo mniejszych obszarach, które łącznie pokrywają cały kraj. Zatem bez względu na sytuację rynkową i potrzeby użytkowników Prezes UKE musiał wyznaczyć takiego przedsiębiorcę..

Decyzjami Prezesa UKE, w okresie od maja 2006 roku do maja 2011 roku do świadczenia usługi powszechnej na terenie całego kraju została wyznaczona ówczesna Telekomunikacja Polska, która miała obowiązek świadczenia wszystkich usług, wchodzących w skład usługi powszechnej.

Obecnie, począwszy od maja 2011 roku, żaden przedsiębiorca telekomunikacyjny nie ma obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Usługi wchodzące w jej skład są świadczone przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych na zasadach rynkowych.

Zobacz: raport UKE o usłudze powszechnej.

Źródło tekstu: UKE

Tagi: uke
Komentarze
Zaloguj się
18. ~Stacjonarny
0

2014-05-06 11:35:40

Nikt - nawet żaden urzędnik finansowany z naszych podatków, nie ma teraz obowiązku publikowania, choćby w Internecie i na płytach czy innych nośnikach - Ogólnopolskiego Spisu Abonentów (OSA) i wszelkich innych użytkowników telefonów stacjonarnych i komórkowych, w tym na kartę (zarejestrowanych personalnie u Operatora) , VOIP, i corocznej ich aktualizacji. Naturalnie umieszczenie w tym publicznym (dawnym OSA), ogólnie i bezpłatnie dostępnym, także w Internecie, spisie telefonów bezpłatne i za zgodą zainteresowanego abonenta, wyrażona podpisem - w tym z profilu zaufanego ePUAP itp. -właściciela (użytkownika) numeru telefonu. Obecnie - aby kogoś odszukać -do kontaktu telefonicznego, czy Internetowego, jeśli nie ma go na Naszej Klasie, Twitterze czy Facebooku, lub GG, Tlen itd . - wymaga kilku tygodniowego poszukiwania, w trybie administracyjnym, za opłatą...

Odpowiedz

17. ~meme
0

2014-05-06 10:48:03

no i rozmontowala rynek telekomunikacyjny, nowa wspaniala pani prezes. operator wyznaczony to nie tylko doplaty o czym pisze tu wiekszosc osob, to przede wszystkim obowiazki zwiazane z udostepnianiem infrastruktury i oferta hurtowa dla innych operatorow o mniejszym zasiegu (przeciwwaga do oferty detalicznej). nastepnym krokiem bedzie ograniczenie innym dostepu przez orange/tp do wlasnej sieci, a moze nawet likwidacja ofert ramowych... czyli cofamy sie w rozwoju, dzieki pani szanownej prezes gajowej...

Odpowiedz

16. wlo
0

2014-05-06 08:36:47

~Nottenick - to, ze Aero2 dostało wynagrodzenie, nie znaczy, ze 10 osób ma prawo zająć całe pasmo ;-) A to się działo - cwaniaki tak naprawdę opanowały usługę. Więc wszelkie przytyki są jak najbardziej na miejscu uważam. Że się to komuś nie podoba? No wolność słowa jest ;-)

Odpowiedz

15. ~Yey
0

2014-05-05 22:38:57

Zastanawiam się tylko, czy kierując się tylko prawami wolnego rynku operatorzy będą chcieli budować sieci mogące działać (przynajmniej jakiś czas) w warunkach klęsk żywiołowych, wojny, albo chociaż masowej awarii.Baterie, agregaty, protekcja urządzeń, mocniejsze konstrukcje, zabezpieczenia - to kosztuje (zwłaszcza pomnożone przez liczbę nadajników stacji bazowych). Łatwo dojść do wniosku, że dziś, gdy minuty rozmów są tanie, a awarie zasilania, srogie zimy, wielkie burze zdarzają się średnio najwyżej kilka razy w roku, to można sporo oszczędzić (straty w wyniku przeciętnej awarii będą niższe niż koszty zabezpieczeń).A jak poradzić sobie bez telefonów w czasie klęski?Wyznaczenie wówczas operatora powszechnego raczej na wiele się nie zda.

Odpowiedz

14. ~Nottenick
1

2014-05-05 22:04:52

@12 Jak bedziesz narzekał na kolejki do lekarza specjalisty to tez ci powiem: nie ma jak narzekanie na bezplatna usluge. Zrozum, ze nawet jesli ty otrzumujesz cos za "darmo" (lekarz, studia, internet) to nie znaczy, ze swiadczeniodawca nie otrzymal z tego tytulu wynagrodzenia. Aero2 otrzymala wynagrodzenie w posiaci ogromnego upustu za przyznana czestotliwosc wiec ona nie swiadczy tego "za darmo".

Odpowiedz

13. ~Damian
0

2014-05-05 21:29:57

Wolę Francuzów, Niemców lub nie wiadomo co niż faworyzowaną grupę Zygmunta Solorza-Żaka.

Odpowiedz

12. ~
0

2014-05-05 19:55:05

@11, nie ma to jak narzekanie na bezpłatną usługę

Odpowiedz

11. ~
0

2014-05-05 19:17:32

Droga madziu travel. Żeby operator był wyznaczony należy go dopiero wyznaczyć (wskazać). To po pierwsze. Po drugie usługi nie są dostępne wszędzie a już na pewno nie są tanie (dla polaków). Madziu nie widzisz więcej np. potrzeby postawienia do pionu zygmunta o kliku nazwiskach w związku ze świadczoną przez niego usługą internetopodobną o nazwie aero2.

Odpowiedz

10. ~
0

2014-05-05 18:38:01

@4: Operatorzy czyli tak naprawdę ich klienci w cenie usług telekom...

Odpowiedz

9. ~tata
1

2014-05-05 16:08:16

Za PRL jakis partyjny notabl palcem wskazywal gdzie ma byc fabryka,elektrownia czy huta,Dzis biznes plan okresla czy w Piaskach Wielkich bedzie internet.I to jest normalne.

Odpowiedz

8. ~MArek
1

2014-05-05 15:53:09

A ja widzę potrzebę by ktoś w końcu zrobił w miarę szybki internet w Piasku Wielkim. Jeśli się nie wyznaczy kto to ma zrobić to nikt się nie weźmie za to by w okolicy był internet a nie biała plama.

Odpowiedz

7. wlo
1

2014-05-05 15:32:01

Zresztą, dlaczego miałby budować skoro to powinna Tepsa złodziejska robić - tyle kasy za utrzymnanie łacza od klientów biorą - za nic...

Odpowiedz

6. wlo
-1

2014-05-05 15:31:16

5. ~pabloki - ale jak dyskusja o budkach telefonicznych była, to już tak pięknie ona nie wyglądała? Play jakoś nie kwapi się budek z dostępem dla niepełnosprawnych budować?

Odpowiedz

5. ~pabloki
0

2014-05-05 15:08:42

tez nie widze takiej potrzeby . rynek telko dzis jest nasycony ma łatwą dostępność usług, w d odatku sa to tanie usługi.

Odpowiedz

4. ~tho
2

2014-05-05 15:03:35

@1 na usługę poszechną składali się w dużej mierze inni operatorzy, którzy spełniali ustawowe warunki

Odpowiedz