DAJ CYNK

TikTok ukarany w Wielkiej Brytanii. Wiemy za co

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

TikTok ukarany w Wielkiej Brytanii. Wiemy za co

TikTok dostał wielomilionową karę od brytyjskiego organu nadzorującego dane. Poszło o wykorzystywanie przez popularny serwis danych osobowych dzieci poniżej 13 lat bez zgody ich rodziców.

Brytyjski organ nadzorujący dane poinformował 4 kwietnia 2023 roku, że ukarał TikToka grzywną w wysokości 12,7 miliona funtów (prawie 68 mln zł) za naruszenie przepisów o ochronie danych, w tym poprzez wykorzystanie danych osobowych dzieci w wieku poniżej 13 lat bez zgody rodziców. Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) oszacowało, że w 2020 roku z popularnej platformy korzystało aż 1,4 miliona brytyjskich dzieci poniżej 13 roku życia. Tymczasem minimalny wiek do założenia konta w serwisie TikTok to właśnie 13 lat.

ICO stwierdziło, że naruszenia danych miały miejsce między majem 2018 roku i lipcem 2020 roku. TikTok, zdaniem brytyjskiego regulatora, nie zrobił wystarczająco dużo, aby sprawdzić, kto korzystał z platformy, a także usunąć dzieci mające mniej niż 13 lat.

Istnieją przepisy, które zapewniają, że nasze dzieci są tak samo bezpieczne w świecie cyfrowym, jak w świecie fizycznym. TikTok nie przestrzegał tych przepisów.

– powiedział John Edwards, brytyjski komisarz ds. informacji

John Edwards dodał, że dane dzieci mogły zostać wykorzystane do ich śledzenia i profilowania. Mogło również dojść do prezentowania im nieodpowiednich i potencjalnie szkodliwych treści.

Rzecznik TikToka powiedział, że firma nie zgadza się z decyzją ICO, ale jest zadowolony, że grzywna została zmniejszona z 27 milionów funtów (144 mln zł). Taką kwotę podawał brytyjski urząd w 2022 roku.

Intensywnie inwestujemy, aby utrzymać osoby poniżej 13 roku życia poza platformą. Nasz złożony z 40000 osób zespół ds. bezpieczeństwa pracuje przez całą dobę, aby zapewnić bezpieczeństwo platformy dla naszej społeczności.

Będziemy nadal analizować decyzję i rozważamy kolejne kroki.

– powiedział rzecznik TikToka

Jak informuje Reuters, grzywna ICO wynika z posunięć zachodnich rządów i instytucji w ostatnich tygodniach, w tym Wielkiej Brytanii, dotyczących zakazu korzystania z TikToka na służbowych urządzeniach ze względów bezpieczeństwa. Dotyczy to także Polski.

Zobacz: Rząd zablokuje Polakom znaną aplikację? Huawei protestuje
Zobacz: TikTok zmienia politykę. Chodzi o DeepFake

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ascannio / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters