DAJ CYNK

T-Mobile Polska wdrożył łącza o przepustowości 400 Gb/s

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

T-Mobile Polska pochwalił się kolejnym etapem rozwoju sieci. Operator wdrożył  technologię 400G w całej sieci rdzeniowej IP. Zapewni to szybsze transfery w sieciach światłowodowych jak i mobilnych.

Operator przekonuje, że dzięki łączom o przepustowości 400 Gb/s jest teraz w stanie dostarczać najbardziej efektywne i stabilne usługi internetowe dla wszystkich klientów — zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.

T-Mobile Polska podjął decyzję o rozbudowie sieci w 2021 roku. Jednym z głównych założeń było stworzenie jednolitej sieci rdzeniowej IP, obsługującej wiele obszarów: połączenia Data Center (tzw. Data Center Interconnect), rozwiązania sieci mobilnych, a także usługi FTTH. 

Od tego czasu operator dążył do stworzenia sieci opartej na linkach o prędkości 400 Gb/s

Stałe modernizacje infrastruktury przynoszą wymierne rezultaty, przede wszystkim w postaci niezawodnego, szybkiego dostępu do internetu niezależnie od tego, z jakiej technologii dostępu korzysta klient

 – chwali się T-Mobile.

Operator wyjaśnia, że wdrożenie technologii 400G w całej jego sieci Core IP stanowi dla niego moment przełomowy. Dzięki temu może zapewnić klientom największe prędkości transmisji danych i połączeń, niezależnie od tego, czy korzystają z usług mobilnych, FTTH, czy biznesowych

T-Mobile wyjaśnia, że konieczność rozwoju sieci rdzeniowej wynika z ciągle rosnącego zapotrzebowania na przepływność i transfer danych, które przekraczają w całej krajowej sieci T-Mobile Polska łącznie 1,5 Tb/s.

T-Mobile Polska gwarantuje również szybki dostęp do treści streamingowych i VoD w Polsce. Firma zapewnia prywatne połączenia do dostawców danych treści (CDN), takich jak Netflix, Google, Akamai i Microsoft. Łączna pojemność podłączeń tego typu wynosi w T‑Mobile już 1 Tbps.

Sieć rdzeniowa IP w T-Mobile w dużej mierze oparta jest na protokole IPv6. Działa w technologii SRv6 (Segment Routing wersja 6), co podnosi szybkość i niezawodność, zwiększa konwergencję oraz ułatwia zarządzanie ruchem. 

Magentowa sieć łączy największe aglomeracje miejskie, potencjalnie umożliwiając oferowanie usług o prędkościach do 800 Gb/s. Dzisiejsza sieć rdzeniowa T‑Mobile, która łączy Data Center, sieci mobilne i usługi FTTH, działa na prędkościach do 400 Gb/s na niemal wszystkich łączach.

Firma podkreśla także, że jednym z jej priorytetów jest zachowanie wysokiego współczynnika MTBF (Średni Czas Bezawaryjnej Pracy). W tym celu, przy budowie nowej infrastruktury T-Mobile Polska skupił się na jak najwyższej redundancji w obszarze samej sieci, jak i połączeń do internetu krajowego (podłączenia do kilku punktów wymiany ruchu Internet Exchange (IX), m.in. THINX, PLIX, PIX, TPIX) oraz międzynarodowego (jak Deutsche Telekom, Arelion, L3).

Zobacz: T-Mobile testuje unijną cyfrową tożsamość. Koniec w przyszłym roku
Zobacz: T-Mobile zaprasza z mDowodem. Tak podpiszesz umowę i zarejestrujesz SIM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: T-Mobile Polska