DAJ CYNK

Skype musiał się zarejestrować w Holandii jako operator telekomunikacyjny

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6663

Skype zarejestrował się ze swoją usługą SkypeOut jako operator telekomunikacyjny. Na początek w Holandii, ale jak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, z czasem powinien dopełnić podobnych formalności w innych państwach Unii Europejskiej.

Holenderski regulator ACM poinformował, że Skype zarejestrował się w tym kraju jako operator telekomunikacyjny i podlega takiemu samemu nadzorowi, jak inne telekomy. Wcześniej ACM zagroził Microsoftowi, właścicielowi Skype’a, sprawą w sądzie i grzywną, jeżeli nie spełni tego obowiązku. Po dopełnieniu formalności, skarga została wycofana. 

Zobacz: Skype z udostępnianiem ekranu już oficjalnie na Androida oraz iOS
Zobacz: Skype automatycznie odbiera połączenia na Androidzie. Nie, to nie jest nowa funkcja. Poprawka w drodze

Rejestracja Skype’a w Holandii to pokłosie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W czerwcu uznał on, że firmy świadczące usługi telefonii IP, które dają możliwość połączeń z telefonami stacjonarnymi i komórkowymi, powinny być traktowane na równi z tradycyjnymi operatorami telekomunikacyjnymi. Wytok ten zapadł po skardze belgijskiego operatora BIPT, który domagał się od Skype’a wnoszenia opłat, jak wszystkie telekomy i nałożył na Microsoft karę w wysokości 223 tys. euro. Belgię wsparły w tej sprawie inne kraje: Niemcy, Holandia i Rumunia. 

Zobacz: Skype z nagrywaniem rozmów w chmurze... bez możliwości zablokowania
Zobacz: Skype zyskuje rozmycie tła w trakcie rozmów wideo. Microsoft wykorzystuje do tego algorytmy sztucznej inteligencji

Skype starał się uniknąć takiego obrotu sprawy, twierdząc, że jest tylko firmą programistyczną, która zapewnia interfejs dla połączeń VoIP, a rzeczywiste sygnały są dostarczane przez dostawców usług internetowych i operatorów telekomunikacyjnych. Trybunał Sprawiedliwości UE nie zgodził się z tą argumentacją. Zauważył, że użytkownicy muszą zapłacić za dostęp do usługi SkypeOut. Co więcej - Skype musi zawierać umowy z operatorami telekomunikacyjnymi i ustalać stawki MTR za zakończenia połączeń. Te dwie przesłanki są wystarczające, aby uznać Skype’a za dostawcę usług łączności elektronicznej na mocy prawa UE. 

Holenderski regulator wezwał do rejestracji także innych dostawców podobnych usług telekomunikacyjnych dostarczanych za pomocą oprogramowania.

Zobacz: Skype w samochodach BMW
Zobacz: Skype pozwala dzielić się ekranem smartfonu ze swoim rozmówcą. To się może przydać

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: nu.nl

Źródło tekstu: Telecompaper

Tagi: skype
Przewiń w dół do następnego wpisu