DAJ CYNK

Samsung po 3Q2022: rekordowy przychód, mniejszy zysk

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Samsung po 3Q2022: rekordowy przychód, mniejszy zysk

Samsung ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. Pomimo rekordowo wysokiego przychodu, zysk operacyjny firmy zmalał o ponad 31% w ujęciu rocznym.

Samsung Electronics zaprezentował finalne wyniki finansowe za kwartał zakończony 30 września 2022 roku. W ciągu trzech miesięcy koreański gigant wypracował przychód w wysokości 76,78 bln wonów (54,12 mld dolarów). To o 4% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie zysk operacyjny firmy zmalał o 31% do 10,85 bln wonów (7,65 mld dolarów). Poszczególne działy Samsunga zmagały się z problemami wynikającymi z niestabilnej sytuacji gospodarczej na świecie.

Zobacz: Samsung wprowadził świetną nowość w telefonach. Bierzcie przykład
Zobacz: Android 13 i One UI 5: Samsung podał listę modeli i terminy aktualizacji

Słaby popyt na produkty konsumenckie i korekty zapasów klientów spowodowały spadek zysku działu pamięci. Zyski działu LSI spadły również z powodu słabego popytu na telefony i telewizory, chociaż przychody z SoC wzrosły z powodu 5G. Dział półprzewodników osiągnął w 3Q2022 przychód w wysokości 23,02 bln wonów (16,23 mld dolarów) oraz zysk operacyjny w wysokości 5,12 bln wonów (3,61 mld dolarów). Niski popyt i zwiększone koszty wpłynęły również na dział Visual Display i Digital Appliances, który odnotował w trzecim kwartale 14,75 bln wonów (10,40 mld dolarów) skonsolidowanych przychodów i 0,25 bln wonów (0,18 mld dolarów) zysku operacyjnego.

Dział mobilny ze wzrostami

Pozytywne zaskoczenie stanowią wyniki działu Mobile eXperience. Razem z sekcją Networks wypracował on przychód w wysokości 32,21 bln wonów (22,71 mld dolarów) oraz zysk operacyjny w wysokości 3,24 bln wonów (2,28 mld dolarów). W obu przypadkach liczby są wyższe niż kwartał wcześniej (odpowiednio 29,34 bln wonów i 2,62 bln wonów), co było możliwe dzięki wprowadzeniu na rynek nowych smartfonów oraz urządzeń z kategorii elektronika noszona. Okazuje się, ze składane smartfony Galaxy Z Flip4 oraz Galaxy Z Fold4 sprzedawały się całkiem nieźle. Również seria Galaxy S22 utrzymała solidną dynamikę sprzedaży.

Samsung spodziewa się, że jego działalność mobilna osiągnie jeszcze lepsze wyniki w czwartym kwartale 2022 roku, ponieważ popyt na smartfony i urządzenia do noszenia wzrośnie w porównaniu z poprzednim kwartałem ze względu na sezonowość na koniec roku.

Lepsze w stosunku do poprzedniego kwartału oraz roku miał również dział wyświetlaczy mobilnych. Jego przychód w 3Q2022 wyniósł 9,39 bln wonów (6,62 mld dolarów), a zysk operacyjny – 1,98 bln wonów (1,40 mld dolarów). To efekt wprowadzenia nowych modeli smartfonów przez producentów, którzy korzystają z ekranów Samsunga.

Zobacz: Google chwali się wynikami finansowymi. Gigant zwalnia
Zobacz: Fatalny rok Elona Muska. Każdego dnia traci setki milionów dolarów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: JHVEPhoto / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Samsung

Przewiń w dół do następnego wpisu