DAJ CYNK

Samsung: 115 mld dolarów na rozwój produkcji chipsetów do urządzeń mobilnych

25.04.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2888

Ważne 1

0

Samsung ogłosił 10-letni plan rozwoju produkcji swoich chipsetów mobilnych. Inwestycje w łącznej wysokości 115 mld dolarów mają pozwolić na skuteczną walkę z konkurencją.

Do 2030 roku Samsung ma ambicję stać się czołowym producentem procesorów do urządzeń mobilnych. Koreańskiemu gigantowi mają w tym pomóc inwestycje, które w ciągu 10 lat mają się zsumować do kwoty 133 bilionów wonów, co przekłada się na prawie 115 mld dolarów. Warto przy tej okazji wspomnieć, że Samsung jest już liderem w branży mobilnych układów, a dział półprzewodników odpowiadał za trzy czwarte zysku operacyjnego za 2018 rok. Nawet Apple korzysta z pamięci Samsunga, a przy okazji także z koreańskich wyświetlaczy OLED.

Zobacz: Wyniki finansowe Samsunga za 4Q2018. Gigant podsumował także cały ubiegły rok
Zobacz: Katastrofalne wyniki Samsunga. Zysk spadł o 60%

Samsung chce konkurować z takimi firmami, jak TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing), która produkuje układy produkowane przez inne firmy, na przykład przez Apple'a. Koreański gigant zamierza również kontynuować projektowanie układów scalonych, w ten sposób walcząc z takimi firmami jak Qualcomm, którego Snapdragony dominują w flagowych urządzeniach z Androidem, w tym także w smartfonach Samsunga w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz: Apple kupi jednak modemy 5G do przyszłorocznych iPhone'ów od firm Samsung i Qualcomm
Zobacz: Zaskakujący efekt końca wojny Apple i Qualcomm. Intel rezygnuje z produkcji modemów 5G dla smartfonów

Udane projekty procesorów co roku pokazują Huawei i Apple. Ich najnowsze chipsety, Kirin 980 i A12 Bionic, z powodzeniem napędzają najnowsze flagowce tych producentów. Tymczasem Exynosy firmy Samsung z trudem nadążają za konkurentami.

Aby osiągnąć swój cel, Samsung zamierza utworzyć 15 tys. nowych miejsc pracy w działach badań i produkcji. Jak jednak zauważa Bloomberg, nie ma gwarancji, że inwestycja się opłaci Samsungowi. TSMC wydaje mniej więcej tyle samo pieniędzy rocznie (10 miliardów dolarów w 2018 roku), ile koreański gigant chce zainwestować. 115 mld dolarów na 10 lat może się okazać niewystarczającą kwotą, by wygrać chipsetowy wyścig zbrojeń.

Zobacz: Samsung Galaxy View 2 to 17,3-calowy tablet. Kto bogatemu...
Zobacz: Składany smartfon? Samsung chce składać tablety i to dopiero będzie ciekawe

Źródło tekstu: Bloomberg

Komentarze
Zaloguj się