DAJ CYNK

Refarming pasma 700 MHz. TVN i Emitel z nową umową na emisję na MUX-2

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5359

Refarming pasma 700 MHz. TVN i Emitel z nową umową na emisję na MUX-2

Telewizja TVN i firma Emitel zawarły umowę na dystrybucję programów nadawcy na multipleksie drugim (MUX-2) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Umowa obejmuje emisję programów telewizyjnych, ale także refarming pasma 700 MHz oznaczający zmianę standardu nadawania i kodowania stacji z grupy TVN. 

Umowa została zawarta na okres 10 lat i obejmuje emisję programów TVN oraz TVN7 na MUX-2. Porozumienie uwzględnia także przeprowadzenie koniecznych zmian kanałowych oraz przejście na standard nadawania i kodowania DVB-T2/HEVC, co ma nastąpić w 2022 roku. 

Zobacz: Wspólne 5G na 700 MHz - wiemy więcej o projekcie #polskie5G

Podpisanie nowej umowy oznacza kontynuację współpracy między TVN S.A. i Emitelem. Poprzednia umowa obowiązywała od 2010 roku i dotyczyła emisji sygnału drugiego multipleksu. Dzięki współpracy z Emitelem nadawca zmienił standard nadawania z analogowego na cyfrowy i powiększył zasięg emisji tych dwóch programów TVN w Polsce. 

Przed nami kolejne wyzwanie związane ze zmianami kanałowymi na terenie całej Polski i przełączeniem emisji na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Projekt jest bardzo złożony i wymaga przebudowy prawie całej sieci nadawczej w bardzo ambitnym harmonogramie. Cieszę się, że TVN Grupa Discovery powierzyła nam realizację tego projektu. Kontynuacja współpracy w zakresie emisji programów na multipleksie drugim była dla nas niezmiernie ważna

 – powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Korzystając z naziemna telewizji cyfrowej, polscy widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów. Telewizja naziemna, w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 – 790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. 

Zobacz: Zakończył się drugi etap refarmingu 700 MHz dla 5G

Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W Polsce decyzją regulatorów rynku projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. 

W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.

Zobacz: UKE przypomina: kupując telewizor, sprawdź czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Zobacz: DVB-T2 da nam telewizję naziemną w lepszej jakości i nowe kanały

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Emitel

Przewiń w dół do następnego wpisu