DAJ CYNK

Zakończył się drugi etap refarmingu 700 MHz dla 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 3746

Zakończył się drugi etap refarmingu 700 MHz dla 5G

W czerwcu zakończył się drugi etap przełączania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki któremu uwolnione zostały częstotliwości niezbędne dla rozwoju 5G w Polsce. Całkowite zwolnienie pasma 700 MHz nastąpi za dwa lata, wtedy też wprowadzony zostanie standard telewizji DVB-T2/HEVC.

Zwolnienie pasma 700 MHz, dotąd wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej to efekt Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, a wszystko przebiegało pod nadzorem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w 2022 roku. Zwolnienie pasma w czerwcu było konieczne ze względu na bilateralne zobowiązania Polski wobec krajów sąsiednich.

Zobacz: 5G: jest porozumienie z Rosją w sprawie pasma 700 MHz
Zobacz: Dziś w nocy rusza kolejny etap refarmingu TV dla sieci 5G

Proces przełączania dotyczył 98 stacji. Czerwcowa zmiana częstotliwości nadawania programów dotyczyła emisji multipleksów MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz multipleksu MUX-4 na obszarze 13 województw (lubuskie, dolnośląskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, małopolskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, opolskie, wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie). Cały proces monitorowany był przez UKE. Urząd potwierdził przełączenie wszystkich, przewidzianych do zmian kanałów częstotliwości wykorzystywanych przez 98 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej.

Zobacz: Refarming 700 MHz. Zmiana częstotliwości telewizji naziemnej w województwie zachodniopomorskim
Zobacz: DVB-T2 da nam telewizję naziemną w lepszej jakości i nowe kanały

Wcześniej, w marcu, zmiany w nadawaniu programów miały miejsce w województwie zachodniopomorskim. Zmiany nie dotyczą MUX-8, który nadawany jest w innym paśmie i nie jest przedmiotem refarmingu.

Kolejny etap projektu refarmingu pasma 700 MHz został zaplanowany na marzec 2022 roku, a całkowite zwolnienie pasma 700 MHz zaplanowane jest do 30 czerwca 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania telewizji na DVB-T2/HEVC. Dzięki temu wszystkie programy telewizyjne będą mogły być emitowane w standardzie HD.

Zobacz: UKE monitoruje refarming naziemnej telewizji cyfrowej dla 5G. Nie obyło się bez małych problemów

Tylko telewizory zdolne zdekodować obraz w kodowaniu HEVC (inaczej H.265 lub MPEG-H część 2).  będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Warto mieć to na uwadze, planując zakup nowego odbiornika. Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3

Zobacz: 5G jest bezpieczne. Pikokomórki wręcz zmniejszają promieniowanie elektromagnetyczne
Zobacz: Finalizacja przydziału częstotliwości z zakresu 3,6 GHz na potrzeby sieci 5G w Polsce może się nie udać do końca tego roku
 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Zwolnienie pasma 700 MHz, dotąd wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej to efekt Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawane

Przewiń w dół do następnego wpisu