DAJ CYNK

Qualcomm ukarany grzywną w wysokości 242 mln euro za naruszenie europejskiego prawa antymonopolowego

18.07.2019

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6562

Ważne 1

0

Qualcomm będzie musiał zapłacić karę finansową w wysokości 242 mln euro. Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenie, które wykazało, że amerykańska firma nadużyła swojej dominującej pozycji na rynku chipsetów pasma podstawowego 3G.

Sprawa dotyczy okresu między rokiem 2009 i 2011. Qualcomm konkurował wtedy z należącą do Nvidii firmą modemową Icera o stworzenie mniejszych i bardziej wydajnych układów łączności bezprzewodowej. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​producent Snapdragonów sprzedawał swoje chipy poniżej kosztów firmom Huawei i ZTE, co miało na celu wyeliminowanie konkurencji. Przyczyniło się to do umocnienia wiodącej pozycji Qualcommu na rynku oraz do zamknięcie Icery w 2015 roku.

Zobacz: HMD Global i Qualcomm porozumiały się w sprawie patentów. Ma to pomóc w rozwoju 5G
Zobacz: Qualcomm zaprezentował platformę Snapdragon 855 Plus z szybszym CPU i GPU

- Ukierunkowany charakter ulg cenowych dokonanych przez firmę Qualcomm pozwolił zmaksymalizować negatywny wpływ na działalność firmy Icera, minimalizując jednocześnie wpływ na ogólne przychody Qualcommu ze sprzedaży chipsetów UMTS.

- uzasadnia swoją decyzję Komisja Europejska

W związku z powyższym Komisja Europejska postanowiła ukarać Qualcomm grzywną w wysokości 1,27% obrotu za 2018 rok. Daje to kwotę 242 mln euro.

W ubiegłym roku Qualcomm został ukarany przez Komisję Europejską grzywną w wysokości 997 mln euro za nadużycia związane z procesorami pasma podstawowego LTE. Była też kara w wysokości 774 mln dolarów, nałożona na firmę Qualcomm przez tajwańską Komisję ds. Sprawiedliwego Handlu.

Zobacz: Amazon podpadł Komisji Europejskiej. Amerykański gigant narusza przepisy antymonopolowe?
Zobacz: Google znowu został ukarany przez Komisję Europejską. Gigant ma zapłacić 1,49 mld euro za monopol w reklamach internetowych

Qualcomm jest obecnie w trakcie batalii prawnej z Federalną Komisją Handlu USA. Tamtejszy sąd federalny orzekł, że firma angażuje się w zachowania antykonkurencyjne, narzucając zbyt wysokie opłaty licencyjne za swoje patenty. Sprawa ta jest obecnie przedmiotem apelacji. Departament Sprawiedliwości USA zwrócił się do sądu o wstrzymanie orzeczenia przeciwko spółce Qualcomm ze względu na bezpieczeństwo narodowe USA.

Źródło zdjęć: Qualcomm

Źródło tekstu: ec.europa.eu

Przewiń w dół do następnego wpisu