DAJ CYNK

Point Topic: cena Internetu mobilnego w Polsce na tle Europy

msnet

Prawo, finanse, statystyki

Polska na tle Europy Internet mobilny 2Q2020

Serwis Point Topic porównał średnie miesięczne opłaty za Internet mobilny oraz inne parametry ofert operatorów telekomunikacyjnych w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Oto, jak na tle Europy wypada Polska.

Aby łatwiej było porównywać, wszystkie opłaty zostały podane w dolarach amerykańskich z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej (PPP).

Średnia cena Internetu mobilnego

W drugim kwartale 2020 roku średnia miesięczna opłata za usługi danych 4G/5G mieściła się w zakresie od 17,27 dolara we Włoszech do 73,62 dolara w Grecji. Polska w tej stawce znalazła się na przedostatnim miejscu, że średnią miesięczną opłatą za Internet mobilny na poziomie nieznacznie przekraczającym 20 dolarów.

2Q2020 średnia opłata za Internet mobilny

Patrząc tylko na ceny można stwierdzić, że Internet mobilny w Polsce jest stosunkowo bardzo tani. Niestety, kolejne dane pokazują, że w wielu krajach Europy jest wyraźnie taniej.

Zobacz: Czerwcowy Speedtest Global Index: Internet w Polsce a reszta świata
Zobacz: Lipcowy ranking speedtestu: Internet w Polsce przyspiesza, a Play spada na koniec stawki w LTE

Średni limit danych w taryfach 4G/5G

Gdy zerkniemy, jaką wielkość mają średnie pakiety danych oferowane przez operatorów w taryfach internetowych 4G/5G, nie mamy już powodów do zadowolenia. Na największy pakiet można było liczyć w Finlandii (około 600 GB miesięcznie), a najmniejsze pakiety były w Hiszpanii. Polska w tym zestawieniu znalazła się na 16. miejscu, ze średnią wynoszącą w przybliżeniu 1/10 tego, co w Finlandii.

2Q2020 średnia wielkość pakietu danych

Gdy przeliczymy średnią miesięczną cenę Internetu mobilnego w poszczególnych państwach Europy na 1 GB przesłanych danych okazuje się, że najtańszy Internet mobilny jest w Finlandii, gdzie wynosi mały ułamek dolara. Na drugim końcu stawki znalazła się Hiszpania, gdzie każdy GB danych przesłanych przez mobilną sieć internetową kosztuje ponad 5 dolarów. Polska w tej kategorii wypadła średnio, plasując się na 14 miejscu z ceną wynoszącą około 1/3 dolara za 1 GB.

2Q2020 średnia cena 1 GB danych

Teoretyczna średnia prędkość pobierania danych w sieciach mobilnych

Technologia 5G w Polsce dopiero raczkuje, a poza tym jest udostępniana z wykorzystaniem pasm wykorzystywanych przez LTE (2100 MHz i 2600 MHz). Ponieważ inne państwa w Europie radzą sobie z wdrażaniem sieci komórkowych najnowszej generacji znacznie lepiej, ich mieszkańcy mogą liczyć na całkiem szybki Internet mobilny. Najszybszy jest (teoretycznie) we Włoszech (średnio 1000 Gb/s), a najwolniejszy na Malcie. Polski w tym zestawieniu nie ma, ponieważ nasi operatorzy komórkowi nie podają szybkości Internetu w swoich taryfach mobilnych.

2Q2020 teoretyczna średnia prędkość downloadu

Zobacz: UKE: decyzja o terminie aukcji 5G jeszcze nie zapadła
Zobacz: 200 tys. klientów fintechu Revolut wyjechało latem za granicę

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Point Topic

Przewiń w dół do następnego wpisu