DAJ CYNK

Orange podłączył do światłowodu ponad 10 tys. gospodarstw w Małopolsce

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3403

Orange podłączył do światłowodu ponad 10 tys. gospodarstw w Małopolsce

Orange Polska zakończył realizację projektu POPC2 „Obszar Nowosądecki B” w województwie małopolskim i szczyci się podłączeniem do światłowodu ponad 10 tys. gospodarstw domowych w tym regionie.

O postępach w realizacji tego przedsięwzięcia poinformował na firmowym  blogu Wojtek Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Operator zakończył właśnie realizację projektu POPC2 „Obszar Nowosądecki B” w województwie małopolskim.

Zobacz: Orange Polska: w zasięgu pomarańczowego światłowodu znajduje się 5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych

Dzięki tej inwestycji dostęp do szybkiego internetu zyskali mieszkańcy 60 miejscowości w 9 małopolskich gminach: Biecz, Bobowa, Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Zasięgiem światłowodu objęte zostały 10 253 gospodarstwa domowe, operator podłączył także 87 szkół. W rezultacie powstało ponad 865 km nowej sieci światłowodowej i 25 węzłów dostępowych. Wykorzystana kwota dofinansowania to ponad 31,7 mln zł, a wkład własny Orange Polska wyniósł ponad 6 mln zł. Potrzeby na tym terenie są wciąż duże, dlatego operator realizuje tam kolejne inwestycje. 

Zakończony projekt w Małopolsce jest pierwszym z 18 projektów w ramach POPC2, w których uczestniczy Orange. Po ukończeniu wszystkich inwestycji POPC2 w zasięgu sieci światłowodowej Orange znajdzie się ponad 360 tys. gospodarstw domowych. Do dziś pomarańczowy światłowód objął zasięgiem ponad 210 tys. gospodarstw. 

Zobacz: Światłowody Orange odgrywają kluczową rolę w łączności między USA i Europą

Jak zdradza rzecznik Orange Polska, operator boryka się z wieloma barierami inwestycyjnym. Wynikają one np. z braku pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjno-kartograficznych czy niemożności pozyskania zgód od właścicieli nieruchomości. To z kolei nierzadko powoduje konieczność całkowitej zmiany zaplanowanego przebiegu trasy infrastruktury. Dodatkowym utrudnieniem jest pandemia COVID-19, która nie pomaga w terminowym realizacji inwestycji. 

Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), wykorzystujący środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstał po to, by dostarczyć szybkie łącza na terenach tzw. białych plam internetowych. Dzięki temu wyrównają się szanse wszystkich regionów w zdalnej pracy i edukacji. Orange Polska prowadzi inwestycje w tysiącach miejscowości, realizując projekty w ramach POPC1 (zakończone), POPC2 i POPC4 (w realizacji). Wybudowana sieć jest dostępna dla wszystkich operatorów, chcących świadczyć klientom usługi detaliczne. 

Zobacz: Wyniki Orange po 1Q2021: coraz bardziej widoczny wpływ światłowodu
Zobacz: Orange Polska zbuduje sieć światłowodową przy współpracy z APG

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Blog Orange Polska

Przewiń w dół do następnego wpisu