DAJ CYNK

Nowe maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe w Unii Europejskiej

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8201

Od 15 maja zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w obrębie Unii Europejskiej. Konsumenci dzwoniący ze swojego kraju do innego państwa UE zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).

Nowe maksymalne stawki za rozmowy międzynarodowe i wiadomości SMS w obrębie Unii Europejskiej stanowią wynik ogółnounijnego przeglądu przepisów, którego celem jest wzmocnienie koordynacji w obszarze łączności elektronicznej i zwiększyć roli pełnionej przez Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

- Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE.

- powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw jednolitego rynku cyfrowego

- Po zniesieniu opłat roamingowych w 2017 r. Unia wprowadziła właśnie środki przeciwko wygórowanym opłatom za połączenia międzynarodowe. Te dwa działania zapewniają europejskim konsumentom skuteczną ochronę przed szokująco wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne realizowane w obrębie Europy. To tylko jedna z wielu konkretnych korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego.

- powiedziała Marija Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego

Zobacz: Międzynarodowe połączenia i SMS-y do Unii Europejskiej będą tańsze. Play 15 maja wprowadzi nowy cennik
Zobacz: Nowe Plany Mobilne w Orange - oficjalne informacje

Nowe przepisy dotyczące rozmów międzynarodowych mają rozwiązać problem różnic cenowych, które dotychczas odnotowywano między poszczególnymi państwami członkowskimi. Średnio standardowa cena wewnątrzunijnego połączenia do sieci stacjonarnej lub komórkowej była trzy razy wyższa niż standardowa cena krajowego połączenia, a standardowa cena wewnątrzunijnej wiadomości SMS ponad dwa razy wyższa niż wiadomości krajowej. W niektórych przypadkach standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego może być nawet dziesięć razy wyższa od standardowej ceny połączeń krajowych.

Nowe stawki maksymalne to 19 centów (+ VAT) za minutę połączenia, co w Polsce daje kwotę około 1 zł, a także 6 centów (+ VAT) za wiadomość SMS - w Polsce to około 32 groszy.

Z aktualnego badania Eurobarometru dotyczącego połączeń międzynarodowych wynika, że 42% respondentów kontaktowało się w ciągu ostatniego miesiąca z osobą w innym kraju UE. 26% pytanych stwierdziło, że korzysta w tym celu z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub wiadomości SMS.

Operatorzy telekomunikacyjni w całej Unii mają obowiązek poinformować konsumentów o nowych stawkach maksymalnych. Zaczną one obowiązywać we wszystkich 28 krajach UE od 15 maja bieżącego roku, a wkrótce potem także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Stawki maksymalne dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi nie są objęci tą formą regulacji cen, gdyż wielu operatorów proponuje odrębne, specjalne oferty przeznaczone dla tej grupy użytkowników.

Zobacz: mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak
Zobacz: NIK: pomiary emisji PEM w Polsce są nieprawidłowe lub nie istnieją. Winne są urzędy i złe przepisy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Komisja Europejska

Przewiń w dół do następnego wpisu