DAJ CYNK

Prawie 900 tysięcy polskich kierowców korzysta z mPrawa Jazdy

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 1675

mprawo-jazdy-ma-prawie-900-tysiecy-użytkowników

Prawo jazdy mają w Polsce prawie 22 miliony osób i każda z nich może też mieć mPrawo Jazdy w telefonie. Skorzystało z tego już niemal 900 tysięcy kierowców.

W 2020 roku wydano ponad 293 tysiące praw jazdy, najwięcej w województwie mazowieckim (41098), najmniej w opolskim (6829). 95398 praw jazdy (najwięcej) kierowcy odebrali w czwartym kwartale ubiegłego roku (tylko w grudniu - 33529). Najmniej - 34774 - w drugim kwartale. Wśród nowych kierowców więcej było pań niż panów (148326 vs 144516). Statystyki pochodzą z Centralnej Ewidencji Kierowców, dzięki której między innymi od 5 grudnia ubiegłego roku nie ma obowiązku wożenia ze sobą tradycyjnego dokumentu potwierdzającego uprawnienia kierowcy. W trakcie kontroli to właśnie tam policjanci sprawdzają dane kierującego pojazdem.

Zobacz: mPrawo Jazdy już oficjalnie. Plastikowy dokument możemy zostawić w domu
Zobacz: mObywatel w nowej odsłonie: odświeżony wygląd, zmiany w module mPojazd i inne

Prawo jazdy w telefonie

Od 5 grudnia wszyscy kierowcy mogą mieć swoje prawo jazdy w telefonie, w aplikacji mObywatel, którą można pobrać ze sklepu Google Play (Android) lub AppStore (iOS). Po aktywacji mPrawa Jazdy, w telefonie będziemy mieć cyfrowy odpowiednik plastikowego dokumentu.

W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym.

– powiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Są też inne drobne różnice. W mPrawie Jazdy numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. Ponadto, cyfrowa wersja dokumentu prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych. I to tyle.

Jak podkreśla KPRM, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To jedynie odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. By mieć mPrawo Jazdy, trzeba najpierw zdobyć tradycyjne prawo jazdy.

Do 19 lutego 2021 roku aplikację mObywatel pobrało 2 216 519 Polaków, a z mPrawa Jazdy korzystały 878 604 osoby.

– dodał Marek Zagórski

Wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawił się także licznik punktów karnych. Są w niej również między innymi:

  • mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, na przykład podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Osoby, które nie pamiętają o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu, na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania zobaczą komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
  • eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Zamiast pokazywać ekran telefonu, można też podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod z e-recepty.

Zobacz: Czy grozi nam wyłączenie Internetu? Nowelizacja ustawy budzi mnóstwo obaw
Zobacz: Nowe e-dowody z odciskami palców - rząd przyjął zmiany w ustawie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Cyfryzacja KPRM

Przewiń w dół do następnego wpisu