DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do korzystania z mLegitymacji

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5018

mLegitymacja namówcie szkołę

Prawie 4500 szkół korzysta z mLegitymacji. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało program, którego celem jest zachęcenie jak największej liczby placówek oświatowych do skorzystania z tej możliwości.

Wprowadzenie mLegitymacji do szkół niesie ze sobą kilka zalet, na które zwraca uwagę resort cyfryzacji. To między innymi wygoda, brak dodatkowych kosztów, a także wyjście naprzeciw potrzebom uczniów i ich rodziców. Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do wspólnego zachęcania kolejnych szkół do skorzystania z tej możliwości.

Zobacz: Legitka w smartfonie, czyli w nowy rok szkolny z mLegitymacją
Zobacz: Aplikacja mObywatel ma pół miliona aktywnych użytkowników - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski

Potrzeba, nie gadżet

- mLegitymacja szkolna, czyli legitymacja w smartfonie, to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

- powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także na przykład przy zakładaniu karty w bibliotece lub zakupie biletów do kina. Wszystko jest możliwe dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie reguluje obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w jej papierowym odpowiedniku:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

- Już dziś niemal 4500 szkół umożliwia swoim uczniom korzystanie z tego rozwiązania. Każdego dnia dołączają kolejne.

- powiedział szef resortu cyfryzacji

Najwięcej szkół, w których wdrożono mLegitymacje, jest w dużych miastach. Zdecydowanym liderem jest Warszawa - 93 stołeczne placówki korzystają z mLegitymacji. Na podium jest też Kraków (69 szkół) oraz Poznań (33 szkoły). Na kolejnych miejscach znalazły się: Łódź (31 szkół), Rzeszów (30 szkół), Gdańsk i Białystok (po 24 szkoły), Wrocław (23 szkoły), Opole (21 szkół) oraz Szczecin i Toruń (po 20 szkół).

Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: Aukcja 5G: Ministerstwo Cyfryzacji chce zmian. Nawet 8 mld zł do budżetu

Druga dziesiątka ministerialnego rankingu to: Lublin (19 szkół), Tychy (18 szkół), Płock i Jarosław (po 17 szkół) oraz Zamość (16 szkół). W Szczecinku, Stargardzie, Rybniku, Kielcach i Chorzowie działa po 15 szkół z mLegitymacją. Za to we Włocławku, Wołominie i Chełmie – po 14.

- Do naszego projektu mogą zgłaszać się zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe. Publiczne i niepubliczne. Wystarczy, że dyrektor szkoły - lub wyznaczona przez niego osoba - wypełnią internetowy formularz.

- powiedział Marek Zagórski

Zgłoszenia przyjmowane są siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Po zgłoszeniu kolejnym krokiem jest przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

Dostępne dla sprzętu z iOS oraz Androidem

- Doświadczenia szkół, które do tej pory przystąpiły do naszego projektu jednoznacznie pokazują, że mLegitymacja to rozwiązanie, które chwalą sobie nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Jej wdrożenie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą kupować nowego oprogramowania lub sprzętu. Zapewniamy im pełne wsparcie.

- dodał minister cyfryzacji

mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel. By z niej korzystać uczniowie potrzebują smartfonu z systemem iOS lub Android. Zaletą mLegitymacji szkolnej jest jeszcze to, że dzięki niej raz na zawsze znika odwieczny problem, który znają wszyscy rodzice. Dzięki legitymacji w telefonie dziecko już nigdy nie zapomni zabrać ze sobą dokumentu poświadczającego jego zniżki i uczniowskie uprawnienia. O wielu rzeczach może nie pamiętać, ale o smartfonie – nigdy!

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

Zobacz: e-PITy hitem w 2020 roku. W 6 dni rozliczyło się 850 tys. podatników
Zobacz: UKE: 9 na 10 internautów używa internetu mobilnego. Najbardziej lubimy T-Mobile

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu