DAJ CYNK

Legitka w smartfonie, czyli w nowy rok szkolny z mLegitymacją

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6596

mLegitymacja

W ponad tysiącu szkół uczniowie korzystają już z mLegitymacji szkolnej. To kolejny projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który ideą jest uproszczenie życia w sprawach formalnych i urzędowych. W tym przypadku - życia uczniów i ich rodziców. 

mLegitymacja ma przyczynić się do podnoszenia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, a także ułatwienia samej nauki i uczniowskiego życia. Na pewno pomoże też w wielu sprawach rodzicom.

– mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Mało który nastolatek – gdziekolwiek by się wybierał – zapomina o telefonie. W związku z tym, dzięki zainstalowanej w nim mLegitymacji, rodzicom odpada stres związany z młodzieńczym roztargnieniem i utratą szansy na zniżki w kinie czy komunikacji miejskiej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mLegitymacja to pełnoprawny dokument. Identycznie jak papierowa legitymacja, poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Co więc zrobić, aby uczniowie danej szkoły mogli skorzystać z tego udogodnienia? Wystarczy, że dyrektor lub wskazana przez niego osoba zgłoszą szkołę do projektu Ministerstwa Cyfryzacji na stronie ose.gov.pl.

– Obecnie w ponad 1000 szkołach uczniowie mogą już korzystać z mLegitymacji szkolnej. Niebawem ta liczba się podwoi. Finalizujemy proste formalności z kolejnymi placówkami – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Aby móc zainstalować uczniom mLegitymację, szkoła nie musi kupować żadnego sprzętu, czy ponosić innych wydatków. Staramy się, aby proces przystąpienia do naszego projektu był możliwie najprostszy i sprawny – dodaje szef MC.

mLegitymacja ma umocowanie prawne (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych), jest bezpieczna, nowoczesna i bezpłatna.

Zobacz: mObywatel w przychodni: weszły nowe przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: mObywatel rośnie. mPojazd już działa, a w drodze mLegitymacja studencka oraz usługa iPolak

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji – z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

Zobacz: Halinów - pierwsza gmina, w której uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji szkolnej
Zobacz: Start testów mLegitymacji szkolnej i studenckiej

mLegitymację trudno podrobić. Można ją zweryfikować wizualnie – ma takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga.

mLegitymację mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić, uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

Od nowego roku akademickiego studenci będą mogli korzystać z mLegitymacji studenckiej. Procedura będzie podobna do tej z mLegitymacją. Pierwszym krokiem będzie przystąpienie uczelni do naszego projektu.

Zobacz: mObywatel z e-receptą w przychodni. Nowy przepisy dotyczące e-zdrowia
Zobacz: Cztery miliony Polaków mają już Profil Zaufany

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu