DAJ CYNK

Microsoft nie kupi TikToka, ByteDance odrzuca jego ofertę. Pozostaje więc tylko Oracle…

Mieszko

Prawo, finanse, statystyki

Microsoft nie kupi TikToka, ByteDance odrzuca jego ofertę. Pozostaje więc tylko Oracle

Wszystko wskazuje na to, że to Oracle przejmie amerykański rynek aplikacji TikTok, a Microsoft właśnie odpadł z rywalizacji. Jego oferta została odrzucona przez chińskich właścicieli społecznościowego fenomenu ostatnich lat, firmę ByteDance.

Microsoft opublikował oficjalne oświadczenie, w którym oznajmia, że nie przejmie popularnej chińskiej aplikacji TokTok. Amerykański gigant przyznał, że firma ByteDance, do której należy TikTok, nie jest dłużej zainteresowana sprzedażą mu swojej aplikacji. W swoim krótkim komunikacie Microsoft przekazał, że miał w planach wprowadzenia do TikToka istotnych zmian. Miały one zapewnić, że aplikacja spełni najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zwalczania dezinformacji. 

Zobacz: TikTok kusi nie tylko Microsoft. Oracle też chce go mieć

Spekulacje na temat tego, kto przejmie amerykańską część TikToka, trwały już od dawna, ale co najmniej od miesiąca jako jedyni poważni inwestorzy byli wymieniani w tym kontekście Microsoft i Oracle. Jedna z tych firm miała przejąć część aplikacji TokTok jako jej właściciel i operator na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.  

Plany sprzedaży TikToka to efekt nacisków administracji prezydenta USA Donalda Trumpa i jest to oczywiście jeszcze jeden z frontów wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. 

Zobacz: Zwrot akcji: TikTok może jednak uniknąć częściowej sprzedaży
Zobacz: Microsoft chciał więcej TikToka niż jest w stanie ugryźć

Po odrzuceniu przez ByteDance oferty Microsoftu zmienił się najwyraźniej amerykański plan biznesowy wobec TokToka. The Wall Street Journal donosi, że Oracle zaangażuje się w TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych, ale nie będzie to bezpośrednia sprzedaż operacji TikTok w USA. Zamiast tego Oracle stanie się teraz „zaufanym partnerem technicznym” chińskiej aplikacji. Chociaż firma nie opublikowała jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, najprawdopodobniej to Oracle miałby sprawować pieczę nad tą warstwą aplikacji, która wiąże się ze sprawami bezpieczeństwa. Według WSJ umowa z Oracle będzie też zakładać, że udziały w ByteDance zachowają dotychczasowi, mniejsi inwestorzy Sequoia Capital i General Atlantic. Okazuje się przy tym, że o dołączeniu do Oracle’a myśli firma Walmart, właściciel sieci supermarketów w USA.

Zobacz: Najpewniej nie będzie sprzedaży TikToka
Zobacz: TikTok: "Możemy sprzedać auto, ale nie silnik"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: The Wall Street Journal, Android Authority

Przewiń w dół do następnego wpisu