DAJ CYNK

Konkurencyjna oferta Internetu w 76 spośród ponad 3000 obszarów gminnych

07.10.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4533

Ważne 6

1

Urząd Komunikacji Elektronicznej wprowadził nowe regulacje hurtowego rynku szerokopasmowego Internetu. Orange nadal jest operatorem o znaczącej pozycji rynkowej w zdecydowanej większości gmin.

Urząd Komunikacji Elektronicznej wprowadził nowe regulacje hurtowego rynku szerokopasmowego Internetu. Orange nadal jest operatorem o znaczącej pozycji rynkowej w zdecydowanej większości gmin.

UKE wyznaczył w Polsce dwa odrębne rynki szerokopasmowego dostępu do Internetu. Pierwszy z nich obejmuje zdecydowaną większość obszarów gminnych w Polsce i brakuje mu efektywnej konkurencji, a ze względu na dominującą pozycję Orange Polska, na operatora nałożony został pełen wachlarz obowiązków regulacyjnych (operator o znaczącej pozycji rynkowej). Drugi rynek, obejmujący 76 z ponad 3000 obszarów gminnych w Polsce, został uznany za skutecznie konkurencyjny (przeważnie duże miasta).

Zdaniem UKE, zdjęcie obowiązków regulacyjnych z Orange w tych 76 obszarach gminnych, zachęci operatora do inwestycji. W myśl nowych regulacji UKE, dany obszar może być uznany za konkurencyjny jeśli spełni wszystkie poniższe kryteria:

  • na danym obszarze gminnym Orange Polska nie posiada 40% i więcej udziałów pod względem liczby klientów na detalicznym rynku dostępu szerokopasmowego,
  • na danym obszarze gminnym działa przynajmniej trzech operatorów, świadczących, detaliczną usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu,
  • przynajmniej 65% lokali na danym obszarze gminnym posiada dostęp do infrastruktury przynajmniej trzech operatorów,
  • nie więcej niż 10% lokali na danym obszarze gminnym nie posiada dostępu do Internetu.

Źródło tekstu: UKE, wł

Komentarze
Zaloguj się
19. ~
1

2014-10-08 11:29:07

Dobrze, że mieszkam w w centrum jednego z większych miast i mam wybór: Orange ADSL do 10Mb/s, Netia CU ADSL do 20, UPC HCF do 250, LTE wszystkich operatorów komórkowych. Bo Orange jakoś nie ma zamiaru inwestować w "drut". Nie mówiąc już o tragicznej ofercie - opłata za utrzymanie linii, samoodnawiające się umowy, brak możliwości podpisania kontraktu na czas nieokreślony/albo przynajmniej w opcji "na próbę".

Odpowiedz

18. Sig
-1

2014-10-08 09:47:51

Orange to się niedługo obudzi z ręką w nocniku. Jak zobaczyłem w jakich dziurach jest zasięg LTE Plusa (gdzie Play oczywiście nie ma, a pozostali dwaj na razie są przy dobrych wiatrach z 3G, lub tylko 2G) to dla mnie stało się jasne, że Neostrada w takiej formie długo nie pociągnie... Dodać do tego dotacje unijne dla lokalnych operatorów (nawet w mojej rodzinnej wsi pojawił się internet bezprzewodowy od lokalnego dostawcy, choć oferta zupełnie nie konkurencyjna w porównaniu z LTE, które też tam jest), to za jakieś 3-5 lat myślę, że Neostrada straci do 30% klientów... Jeżeli jeszcze wola polityczna będzie chciała realizować Agendę Cyfrową przez LTE, zamiast modernizacje do VDSL2, to już w ogóle można o kablu od ORange zapomnieć...

Odpowiedz

17. Goral
1

2014-10-08 08:35:38

Zgadnę. te 76 gmin to centra i blokowiska w dużych miastach. W ziemi - kable Orange, kablówek, przynajmniej częściowo również sieć własna Netii. Wszyscy którzy chcieli, mają broadband fixed. I teraz co - Madzia Travel myśli że jaki niby cud się stanie ? Orange będzie tam sobie mogło obniżyć lokalnie cenę by być choć trochę konkurencyjnym do kablówek, być może zmienić cenę czy ograniczyć dostęp do własnej sieci. Inwestycje ? Po co jak ma na tych terenach nadmiarową sieć ?? Może jakieś szczątkowe modernizacje do FTTH / FTTB ... do których szczerze mówiąc O. miałby większą zachętę, gdyby nie mógł konkurować na niższych technologiach. Sieci brakuje w tzw terenie - na przedmieściach, wioskach ! Jak się do tych faktycznych braków, i niskiej opłacalności inwestycji po wsiach - ma mądry pomysł UKE ? Szczerze mówiąc lepiej byłoby zderegulować tereny wiejskie - bo teraz jest tak: Orange nic nie wybuduje, bo musi mieć sztywną cenę usługi, która nie pokrywa kosztów inwestycji. Nie może się dogadać z Kowalskim z Wólki, że dociągnie mu vdsl za 40 tysi, 20 pokryje UE, 10 gmina, 5 Orange, a 5 Kowalski w podwyższonych opłatach. Nawet jeśli Kowalski by chciał - to nie można zrobić takiego deala. I pozostaje pat- nie ma w Wólce inwestycji, a Kowalski jedzie na nety mobile na granicy zasięgu, czy chce czy nie. Jedź już Magda , może wreszcie przyjdzie do UKE ktoś kto rozumie rynek telco, z jakąś WIZJĄ i POMYSŁEM

Odpowiedz

16. Angemona
1

2014-10-08 07:44:49

U nas dochodz jeszcze jeden aspekt, czyli złe zagospodarowanie przestrzenne. Ludzie budują się wedle swojego uzania, a później dziwią się, że jest z podciągnięciem mediów.

Odpowiedz

15. ~
0

2014-10-08 04:54:00

Tak wlasnie w naszym kraju wygladaja zasady wolnorynkowe: "trzeba zmusic Orange do inwestycji ...". Przeciez to jest chore. Tak bardzo niby ludzie narzekaja na neostrade, ze to strasznie niskiej jakosci usluga. Jeżeli tak jest, to konkurencja moze to wykorzystac inwestujac na tych terenach i oferujac lepszej jakosci uslugi. Play tak bardzo lezy na sercu los abonentow, to niech rozbuduje na wsiach LTE i bedzie mial klientow. Proba zmuszania Orange do inwestycji odniesie zupelnie odwrotny skutek i Orange bedzie inwestowal w miastach w FTTH a ta nie podlega regulacjom a wsie dalej beda nieokablowane.

Odpowiedz

13. ~Maq
0

2014-10-07 23:50:48

Śmieszne to trochę, zdjęcie regulacji na 76 obszarach ma doprowadzić do inwestycji, ale właściwie po co? Trzeba zmusić Orange do inwestycji w miejscach gdzie nie ma konkurencji, a nie tam gdzie konkurenci mają juz rozwinięta sieć. Ci co mają dobrze, będą mieli jeszcze lepiej, reszta obędzie się smakiem.

Odpowiedz

14. ~Maq
0

2014-10-07 23:50:48

Śmieszne to trochę, zdjęcie regulacji na 76 obszarach ma doprowadzić do inwestycji, ale właściwie po co? Trzeba zmusić Orange do inwestycji w miejscach gdzie nie ma konkurencji, a nie tam gdzie konkurenci mają juz rozwinięta sieć. Ci co mają dobrze, będą mieli jeszcze lepiej, reszta obędzie się smakiem.

Odpowiedz

12. ~wlo
-3

2014-10-07 22:43:58

u mnie w Plusie wszystko jest najleprze

Odpowiedz

11. Angemona
3

2014-10-07 21:47:01

Suma sumarum sprowadzi się to do tego, że tam gdzie jest dobrze to będzie jeszcze lepiej, a tam gdzie jest kiepsko to nic się nie zmieni. Regulacje nie zrobiły nic innego jak zamrożenie cen i inwestycji. Orange buduje w dużych miastach FTTH, które nie jest usługą regulowaną i za momet wogóle oleje rozbudowe na prowincji. Nie wiem jak takie posunięcia mają służyć rozbudowie sieci.

Odpowiedz

9. ~ORANGE.
3

2014-10-07 21:20:23

8. Straaaszne. Jak Ty to teraz przeżyjesz? ;-)

Odpowiedz

8. wlo
-2

2014-10-07 21:08:08

No jestem na takim obszarze... Nie wiem kiedy się doczekam tej konkurencji, dlatego podpisałem aneks do umowy na Neostradę ;-(

Odpowiedz

7. ~1234
0

2014-10-07 21:00:05

A czy w tych 76 obszarach Orange musi swiadczyć usługe BSA?

Odpowiedz

6. ~kokoszka
1

2014-10-07 20:41:57

Oczywiście chodzi o gminę Lublin jako miasto Lublin bo to również gmina :)

Odpowiedz

5. ~kokoszka
1

2014-10-07 20:41:06

Gmina gminie nie równa, są gminy mniejsze jak również gminy większe :) Przykładowo Gmina Lublin, która o ile pamiętam jest w zestawieniu UKE jako jedna z 76 to jest prawie 380 tyś mieszkańców i dość skonsolidowana zabudowa. Natomiast Gmina przykładowo Wólka xxx gdzie xxx to nazwa gminy może mieć 50 tyś mieszkańców ale zamieszkałych w kilkunastu wsiach oddalonych od siebie o luźnej zabudowie.

Odpowiedz