DAJ CYNK

Facebook liże rany. Epokowy moment w historii serwisu

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Facebook dzienna liczba użytkowników pierwszy raz w historii

Firma Meta ogłosiła swoje wyniki za ostatni kwartał 2021 roku. Wynika z nich, że Facebook po raz pierwszy w historii odnotował spadek średniej dziennej liczby użytkowników.

Ostatnie lata to dla Facebooka nie najlepszy okres, związany z wieloma kontrowersjami dotyczącymi społecznościowego giganta. Skandal Cambridge Analytica, naruszenia zasad bezpieczeństwa i tego typu historie nie spowodowały jednak odpływu użytkowników z imperium Marka Zuckerberga. Świadczyły o tym statystyki, według których średnia dzienna liczba użytkowników Facebooka rosła lub w najgorszym razie pozostawała na stałym poziomie. Teraz to się zmieniło, po raz pierwszy w historii.

Zobacz: Facebook wykorzystywał obywateli Wielkiej Brytanii. Chcą od niego 2,3 mld funtów
Zobacz: Facebook / Meta to najgorsza firma roku

W trzecim kwartale 2021 roku Facebook miał 1,93 mld użytkowników dziennie, a w 4Q2021 ich dzienna liczba wyniosła 1,929 mld. Spadek jest niewielki, ale jest. Wszystkie aplikacje giganta miały łącznie 2,82 mld użytkowników dziennie, czyli o 10 milionów więcej niż kwartał wcześniej. Jeśli chodzi o Facebooka, to traci on przede wszystkim młodych użytkowników, dla których przestaje mieć znaczenie.

Meta traci wartość

Firma Meta jest wciąż bardzo dochodowa. W 2021 roku zarobiła prawie 40 miliardów dolarów, przede wszystkim z reklam. Jednak słaby przyrost liczby użytkowników oraz zyski z reklam mniejsze niż oczekiwano spowodowały, że wartość akcji giganta spadła o prawie 20%, wymazując z jego wartości rynkowej około 200 miliardów dolarów.

Nie każdy dział firmy Zuckerberga przynosi jednak zysk. Z opublikowanych wyników finansowych wynika, że w minionym roku Meta straciła 10,2 mld dolarów w dziale VR. Dla porównania, roczny przychód tego działu wyniósł tylko 2,3 mld dolarów. Czy inwestycje w "metaverse" się kiedyś zwrócą? Zuckerberg widzi w tym przyszłość, a jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Zobacz: Google spada z tronu, ale i tak może otwierać szampana
Zobacz: Sony prezentuje wyniki - filmy ratują ostatni kwartał 2021

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: rafapress / Shutterstock.com

Źródło tekstu: The Verge, Android Authority

Przewiń w dół do następnego wpisu