DAJ CYNK

Google spada z tronu, ale i tak może otwierać szampana

Michał Świech

Prawo, finanse, statystyki

Alphabet prezentuje wyniki Google

Alphabet zaprezentował swoje wyniki roczne. Google i spółka zarobiły naprawdę, ale to naprawdę dużo. Pomimo utraty fotelu lidera w dziedzinie domen.

Alphabet zaprezentował wyniki za miniony rok. Ile zarobili Google czy YouTube? Okazuje się, że nadzwyczaj dużo. Przychody Alphabetu wyniosły w 2021 aż 258 miliardów dolarów. To wzrost aż o 41% w porównaniu do 2020. Imponujący wzrost dotyczy też zysków. Wyniosły one 79 miliardów dolarów i urosły o 31%. 

Kluczowym rynkiem dla Google'a są USA. To właśnie tam wygenerował on aż 117 miliardów dolarów przychodu. Dla porównania region EMEA razem (Europa, Bliski Wschód i Afryka) to 79 miliardów dolarów.

Na czym zarabia Google?

Jeśli chodzi o poszczególnie produkty, to najwięcej pieniędzy przynosi oczywiście najbardziej znany członek rodziny Alphabetu, czyli wyszukiwarka Google i reklamy Google Ads. Telefony Google Pixel nie stanowią zauważalnej części przychodów, firmy, ale Sundar Pichai i tak odnotował wzrost ich sprzedaży.

Alphabet mocno zwiększył też zatrudnienie. W 2020 pracowało w firmie 135300 osób, a teraz 156500. Oczywiście liczba ta nie obejmuje wszystkich zatrudnionych w firmach zewnętrznych podwykonawców wpiętych w machinę Google'a.

Zobacz: Google Play: kradła kasę zamiast chronić. Strach cokolwiek instalować

Ale Google jednak spada z tronu

Co ciekawe, rekordowe wyniki spółki nie idą w parze z rekordami popularności samej domeny Google.com. Przypomnijmy, jak wynika z analiz Cloudflare, pod względem liczby odsłon rok 2021 należał do TikToka. Google, choć konsekwentnie pozostaje wyszukiwarką numer jeden, musiał zadowolić się dopiero drugą lokatą w kategorii ogólnej.

Zobacz: Google chce tchnąć nowe życie w tablety z Androidem

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: shutterstock

Źródło tekstu: alphabet