DAJ CYNK

Dowody osobiste wydawane po 4 marca 2019 roku będą jednocześnie e-dowodami

25.02.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6208

Ważne 1

0

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, wszystkie wnioski o dowód osobisty złożone od 4 marca 2019 roku, będą skutkować otrzymaniem dokumentu z dodatkową warstwą elektroniczną.

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną w postaci wbudowanego bezstykowego chipu będzie pełnić wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego, a przy okazji potwierdzi obywatelstwo właściciela przy przekraczaniu granicy (automatycznych bramek granicznych na lotniskach). Posłuży też do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną - umożliwi między innymi zalogowanie się do ePUAP i elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Zobacz: E-dowód: w kolejnych miastach zakończono testy

Wprowadzona zmiana dotknie najbardziej osoby, które ubiegają się o pierwszy dowód osobisty lub składają wniosek o nowy dowód tożsamości. Wymiana aktualnie ważnych dowodów osobistych nie jest zatem konieczna. Podobnie jak obecnie stosowane dowody, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Warto pamiętać, że składając wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca otrzymamy jeszcze dokument bez warstwy elektronicznej.

Jak tłumaczy Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski: 

Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.

Zobacz: Od blokady na Facebooku odwołasz się w Ministerstwie Cyfryzacji

Przy okazji Ministerstwo Cyfryzacji informuje o przerwie w funkcjonowaniu systemu składania wniosków online w dniach 27 lutego - 4 marca, ze względu na prace techniczne konieczne do wdrożenia nowej funkcji. To samo tyczy się składania wniosków w urzędach, gdzie 1 marca od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Przewiń w dół do następnego wpisu