DAJ CYNK

Cellnex rozbuduje zasięg 5G m.in. w Polsce. Wziął na to ogromny kredyt

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Hiszpański operator Cellnex, który wykupił infrastrukturę pasywną Plusa i Playa, zaciągnął kredyt w wysokości 315 mln euro. Pozyskane środki mają zapewnić rozwój sieci 5G w pięciu krajach, w tym w Polsce.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał z firmą Cellnex umowę o finansowanie w wysokości 315 euro mln w celu wsparcia rozwoju infrastruktury telekomunikacji mobilnej niezbędnej do wdrożenia sieci 5G w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i Polsce

Kredyt umożliwi uruchomienie inwestycji o łącznej wartości 631 mln euro. Ich celem jest poprawa i rozszerzenie w tych krajach zasięgu oraz zwiększenie wydajności infrastruktury sieci telekomunikacji mobilnej o bardzo dużej przepustowości. Pomoże to przyśpieszyć transformację cyfrową zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.

W projekcie przewidziano budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, obejmującej maszty telefonii komórkowej i miejskie stacje bazowe, ulepszenia umożliwiające współdzielenie infrastruktury przez wielu operatorów, instalację światłowodu umożliwiającą połączenie wież z sieciami poszczególnych operatorów, rozproszone systemy antenowe znacznie zwiększające przepustowość stacji bazowych oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dla ograniczenia emisji CO2 przez sieć.

Projekt będzie realizowany do 2030 roku. Około połowa nowych masztów zostanie zainstalowana w regionach objętych polityką spójności (czyli takich, w których dochód na mieszkańca jest niższy niż średnia UE), co ma umożliwić wyeliminowanie przepaści cyfrowej i przyniesie korzyści społeczno-gospodarcze na tych obszarach. 

Cellnex jest dostawcą pasywnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Model działalności operatora zakłada wykorzystanie stacji bazowych współdzielonych przez wielu operatorów, co pozwala zmniejszyć całkowitą liczbę wymaganych masztów.

Hiszpański gigant działa obecnie w 12 krajach Europy. Do Polski wszedł dwa lata temu, kupując 99,99 proc. udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura, zarządzającej pasywną infrastrukturą Plusa. Ma też obecnie już 100 procent udziałów w spółce On Tower Poland, która zarządzała pasywną infrastrukturą telekomunikacyjną Play.

Zobacz: Wspólne maszty Play i Plusa? Cellnex mówi, że będą
Zobacz: Cellnex otworzył biuro w Warszawie, stąd będzie zarządzał wieżami Play i Plus

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Cellnex, Europejski Bank Inwestycyjny