DAJ CYNK

Apple oskarżone o kradzież technologii wykorzystywanych w podwójnych aparatach

16.08.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4123

Ważne 0

0

Apple zostało oskarżone przez izraelską firmę Corephotonics o użycie bez opłat opatentowanych technologii, które zostały wykorzystane w podwójnych aparatach iPhone’ów.

Izraelski Corephotonics to firma, która opracowała kilka udanych rozwiązań optycznych, a jej patenty na moduły fotograficzne wykorzystywane są przez innych producentów - między innymi przez OPPO w modelu Reno 10X Zoom. Po raz pierwszy Izraelczycy oskarżyli Apple już w 2017 roku, twierdząc, że w modelach iPhone 7 Plus i iPhone 8 Plus zostały wykorzystane ich patenty na podwójne aparaty bez licencji i opłat.

Zobacz: Samsung przejmie firmę Corephotonics? To oni pomogli Oppo w budowie smartfonu z 5-krotnym zoomem optycznym
Zobacz: Oppo Reno 10x Zoom debiutuje na polskim rynku. W przedsprzedaży dostaniemy słuchawki

Teraz sytuacja się powtarza - Corephotonics wniósł nowy pozew przeciwko Apple. Tym razem firma oskarża amerykańskiego giganta o naruszenie 10 patentów na podwójne aparaty nie tylko w modelach  iPhone 7 Plus i iPhone 8 Plus, ale także w nowszych  iPhone X, iPhone XS i iPhone XS Max. Pozew został złożony w sądzie rejonowym w Północnej Kalifornii. Corephotonics domaga się m.in. sądowego zakazu sprzedaży modeli naruszających patent.

Zobacz: Canalys: W 2Q2019 Samsung wzmocnił swoją pozycję na europejskim rynku smartfonów, w przeciwieństwie do firm Huawei i Apple
Zobacz: Znajdziesz błąd w iPhonie, dostaniesz od Apple milion dolarów

Izraelska firma twierdzi, że przed wprowadzeniem na rynek spornych modeli iPhone’ów, przedstawiciele Apple prowadzili z nią rozmowy na temat wykorzystania licencji na podwójne aparaty. Jednak, jak wywodzi Corephotonics, zamiast zawrzeć umowę, Apple wykradło technologię i opracowało jej własną wersję, którą później wykorzystało po raz pierwszy w modelu iPhone 7 Plus. Opracowane przez  Corephotonics rozwiązania zostały zastrzeżone w amerykańskim urzędzie patentowym w okresie od listopada 2013 roku do czerwca 2016 r. Patenty te obejmowały technologię zoomu optycznego, mini teleobiektywu oraz oprogramowanie, które łączy zdjęcia zrobione dwoma tylnymi aparatami. Izraelski producent ujawnił, że odkrył naruszenie patentów, rozkładając iPhone'a 7 Plus na części pierwsze. 

Zobacz: Premiera iPhone'a 11 odbędzie się prawdopodobnie 10 września
Zobacz: iPhone 11 Pro - tak twierdzi leakster, który pierwszy znał nazewnictwo iPhone'a XR i XS

Nie wiadomo jednak, czy Corephotonics uda się udowodnić naruszenie patentów. W 2015 roku Apple kupiło za 20 mln USD inną firmę z Izraela, która zajmuje się opracowywaniem optyki w aparatach smartfonów - LinX - i to od niej pozyskało patenty na  rozwiązania stosowane w podwójnych aparatach, w tym także na peryskopowy zoom. Patenty LinX zostaną zapewne wykorzystane w nowym modelach iPhone’ow, co dodatkowo pogłębi spór z Corephotonics.
 

Źródło zdjęć: Phone Arena

Źródło tekstu: Phone Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu