DAJ CYNK

Złoty szlag. Uważaj, trwa groźny atak na pieniądze Polaków

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Złoty szlag. Uważaj, trwa groźny atak na pieniądze Polaków

Szybki zarobek brzmi kusząco, zwłaszcza jeśli ma go przynieść inwestycja w KGHM Polska Miedź S.A. Jeśli się skusisz, zarobią oszuści.

Dalsza część tekstu pod wideo
 

W sieci pojawiła się kolejna seria bannerów, zachęcających do inwestycji. Ponownie mamy do czynienia z oszustwem – cyberprzestępcy starają się wyłudzić oszczędności całego życia od Polaków. Tym razem szkodliwe ogłoszenia wykorzystują wizerunek doskonale znanej spółki, a znajdziemy je między innymi na Facebooku, YouTubie i wśród wyników wyszukiwania Google.

Oszustwo na KGHM

Przed oszustwem ostrzegają specjaliści z CSIRT KNF. W mediach społecznościowych zaprezentowali przykładową reklamę, powiązaną z oszustwem, jaką można zobaczyć na polskich portalach internetowych. Historia byłego pracownika fabryki (w domyśle zapewne huty metali KGHM) ma przekonać, że możliwe jest przejście z niższego stanowiska do niewyobrażalnego bogactwa, a kto nie chciałby być bogaty bez wysiłku? Pomóc w tym ma właśnie rzekoma inwestycja.

Jeśli osoba dostatecznie naiwna kliknie tę reklamę, zostanie przeniesiona do strony przygotowanej przez oszustów. Podobnie jak w przypadku reklam wyświetlanych niedawno na Onecie, tu również celem strony jest gromadzenie danych kontaktowych Polaków. Tym razem jednak by przekonać ofiarę, sięgnęli po wizerunek firmy doskonale znanej Polakom: KGHM Polska Miedź S.A., a strona z formularzem rejestracyjnym do złudzenia przypomina stronę spółki. Warto tu dodać, że na prawdziwej stronie KGHM znajduje się ostrzeżenie o tym oszustwie:

Oszustwo na KGHM

W następnym etapie oszustwa ktoś skontaktuje się z ofiarą i będzie namawiał do inwestycji w aktywa KGHM Polska Miedź S.A., obiecując szybki i duży zysk.

Inwestycja taka oczywiście nie istnieje, a ofiara może stracić wszystkie oszczędności. Zarobią na tym wyłącznie oszuści, którzy nie mają żadnych powiązań ze spółką. KGHM zaleca, by informacje o spółce czerpać wyłącznie z zaufanych stron (na przykład kghm.com), nie klikać reklam obiecujących szybki zysk i sceptycznie podchodzić do konkursów w internecie, nie wypełniać formularzy online i przede wszystkim nie przekazywać pieniędzy. Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą takiego oszustwa, koniecznie zgłoś sprawę policji. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: KGHM Polska Miedź S.A.

Źródło tekstu: CSIRT KNF