DAJ CYNK

Android 12 bez natywnej telefonii SIP, trzeba będzie kombinować

Anna Rymsza (Xyrcon)

Aplikacje

Android 12 nie będzie obsługiwał telefonii SIP

Android 12 przestanie natywnie obsługiwać telefonię SIP. Pewnie kojarzy Ci się ona z telefonami stacjonarnymi w biurach, ale system Android także pozwala dzwonić w ten sposób.

SIP, czyli Session Initiation Protocol, to protokół do prowadzenia rozmów głosowych przez internet o ugruntowanej pozycji. Od lat dominuje w świecie telefonii VoIP, został zaimplementowany w licznych komunikatorach głosowych, jest też wykorzystywany przez VoLTE. W Androidzie również można skonfigurować swoje konto SIP i natywną obsługę połączeń głosowych.

Nie przypominam sobie, by ta funkcja była popularna w Polsce i widocznie nie jestem jedyna. Wiele wskazuje na to, że w Androidzie 12 nie będzie już łatwego logowania na konto SIP i łatwego dzwonienia. W domyślnym dialerze Androida (aplikacja Google Phone) nie da się dodać konta SIP.

Dokumentacja Google wciąż wymienia SIP jako jedną z możliwości nawiązywania połączeń głosowych przez Wi-Fi. Niemniej wspomina też, że odpowiedzialna za to klasa SipManager zostanie oznaczona jako przestarzała wraz z API lvl 31. To czytelny sygnał dla programistów, że należy przestać z niej korzystać w najbliższym czasie. O ile oczywiście te zmiany trafią do finalnego wydania Androida – jeszcze wszystko przed nami.

Zobacz: Netia wprowadza usługę SIP4Teams dla biznesu. Większe możliwości Microsoft Teams
Zobacz: Panasonic robi rewolucję w telefonii bezprzewodowej: wszystko razy dwa

Nie ma sygnałów, że cały stos SIP zostanie usunięty już w Androidzie 12, ale trzeba się na to przygotować. Google wyraźnie zmierza w tym kierunku. Powinni się tym zainteresować szczególnie autorzy aplikacji do dzwonienia przez internet, które korzystają z natywnego frameworka SIP Androida. Aplikacje, które mają własny stos SIP, raczej będą działać bez problemów.

Będą problemy z VoLTE? O to bym się nie martwiła. VoLTE wykorzystuje protokół SIP przy negocjowaniu połączenia i kończeniu sesji. Operatorzy na pewno zadbają o to, by telefony miały odpowiednie oprogramowanie do korzystania z tej usługi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Diogo Brandao (Unsplash)

Źródło tekstu: XDA Developers

Przewiń w dół do następnego wpisu