DAJ CYNK

Android 12: największa przemiana od czasów powstania systemu Google

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 5102

Android 12

Na dzisiejszej konferencji dla deweloperów Google I/O ujrzeliśmy w końcu w szczegółach, jak wygląda nowy interfejs w Androidzie 12. To chyba największa przemiana systemu Google’a od czasu jego powstania, a na pewno od czasów wdrożenia Material Design.

Android 12 wciąż pozostaje w fazie beta, ale wiemy już coraz więcej na temat jego nowych funkcji i wyglądu. Na Google I/O jego twórcy pokazali, jak bardzo odmienią się smartfony z Androidem. Zmiany są wyraźne, można nawet powiedzieć rewolucyjne, chociaż złośliwi dopatrzą się tutaj kilku wyraźnych podobieństw z rozwiązaniami Apple. 

Android 12

Zobacz: Clubhouse dostępny dla polskich użytkowników Androida

 

Android 12: stwórz swój własny system

Nowy interfejs Androida nosi teraz nazwę Material You, co ma oznaczać, że użytkownik otrzymuje niemal nieograniczoną kontrolę nad wyglądem systemu. Chociaż ogólna stylistyka Material Design została zachowana – więc wciąż jest płasko i raczej pastelowo – to teraz jej ostateczny charakter określi sam użytkownik. Twórcy nowego Androida 12 stwierdzili, że wraz z rozwojem technologii wzrasta równolegle nasza potrzeba wyrażania swoich emocji, nastrojów czy osobowości i tego też od technologii oczekujemy. Takie rozumienie designu to wskazówka na to, jak powinny być projektowane interfejsy przyszłości. I w takim też duchu powstał Androida 12 z Material You.

Android 12

Po tym, gdy użytkownik zmieni tapetę na taką, jaka mu najbardziej odpowiada, Android 12 automatycznie, w odpowiedni sposób przekształci kolorystykę interfejsu we wszystkich zakamarkach – na paskach, w menu, ikonach itd. Jest to kluczowy element nowego wyglądu i stanowi punkt wyjścia do dalszej personalizacji. 

Android 12

Twórcy Androida 12 obiecują, że w Material You będzie można przekształcać każdą aplikację, nie tylko systemową lub  stworzoną przez Google, ale także innych producentów, w dowolny sposób, tworząc osobiste palety kolorystyczne, ich połączenia i sposób wyświetlania. Użytkownik będzie mógł zmieniać kontrast i odcień kolorów, rozmiar elementów, a nawet ich kształt.

Android 12

Własne motywy systemu mają być przy tym w pełni skalowalne i dostosowane do każdego typu urządzenia produkowanego przez Google – a więc nie tylko smartfonu, ale także tabletu, chromebooka, telewizora czy zegarka. W pierwszej kolejności Android 12 z nowym system trafi do smartfonów Google Pixel, co jednak istotne, nowy interfejs Androida zapewni też większą swobodę tworzenia własnych interfejsów innym producentom. Będzie więc bardziej kolorowo, indywidualnie, ale też jednocześnie – bardziej spójnie. 

Android 12

Poza większą swobodą zmiany wyglądu Google wprowadził też kilka nadrzędnych zmian w poszczególnych elementach systemu. Android 12 przynosi nowe, większe widżety, ogromne przyciski i ikony, a rozwijany pasek statusu z szybkimi ustawieniami bardzo kojarzy z... MIUI 12 albo po prostu – iOS-u Apple’a.

Android 12

Odmiany doczekały się także ustawienia systemowe, ekran blokady czy powiadomienia. Twórcy systemu obiecują przy tym, że dzięki optymalizacji Androida 12 całość będzie działała płynnie i nie obciążała nadmiernie zasobów sprzętowych. 

Android 12

Android 12

Zobacz: Android 12: Nowe powiadomienia i zmiany w widżetach
Zobacz: Android 12 i Gboard: Wszystko w kolorach pobranych z tapety

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu