DAJ CYNK

Rosja. Super-robot rzucił się na dziecko (wideo)

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Wydarzenia

Kuriozalna sytuacja miała miejsce na corocznym forum szachowym Moscow Chess Open. Robot rzucił się na młodego szachistę, a wszystko zarejestrowały kamery.

Choć rebelia żądnych zagłady ludzkości maszyn wciąż pozostaje głównie domeną Hollywood, nie brakuje naukowych opracowań, które przed nadużywaniem sztucznej inteligencji otwarcie przestrzegają. Ba, nawet Unia Europejska corocznie wydaje miliony euro na tzw. Projekt Sherpa, w całości poświęcony badaniom nad etyczną i prawną stroną AI. Nie bez powodu.

O tym, że roboty mogą stanowić realne zagrożenie przekonali się właśnie Rosjanie, a dokładniej rzecz ujmując, uczestnicy moskiewskich mistrzostw szachowych Moscow Chess Open

Robot szachowy złamał dziecku palec

Szczegóły zajścia są niejasne. Jedne źródła piszą, że 7-letni Christopher, ofiara maszyny i jednocześnie jeden z najlepszych szachistów na turnieju w kategorii do lat 9., próbował wykonać dwa ruchy pod rząd. Według innych z kolei robot najpierw zbił bierkę chłopca, a później został zaskoczony jego zbyt szybką reakcją, nie pozwalającą mu przetworzyć sytuacji na szachownicy.

Bądź co bądź, ostatecznie maszyna chwyciła młodego gracza za rękę, robiąc to dostatecznie mocno, by złamać mu palec. Nagranie przedstawiające incydent znaleźć można w mediach społecznościowych.

Z relacji agencji informacyjnej Baza dowiadujemy się ponadto, że feralnego dnia 19 lipca robot rozegrał trzy partie. Wcześniej nie sprawiał ponoć żadnych problemów. Co więcej, miał nie sprawiać ich też na innych imprezach, gdzie, jak zapewnia Siergiej Łazariew z Moskiewskiej Federacji Szachowej, jest regularnym bywalcem. 

Oficjalne śledztwo w sprawie agresywnego robota zapowiada lokalna policja. Jak stwierdzono, funkcjonariusze sprawdzą, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków w zakresie organizacji imprez masowych. 

Szef federacji broni się, że manipulator został wypożyczony, a ewentualnych winnych należy szukać po stronie operatora, prywatnej firmy obsługującej imprezę. Rodzice chłopca zawiadomili prokuraturę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Twitter (Russian Market)

Źródło tekstu: Baza, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu