Elektrownia jądrowa w ogniu. Rosja funduje nam drugi Czarnobyl?

Pożar na terenie największej elektrowni atomowej w Europie zapowiadał poważne zagrożenie. Jednak specjaliści uspokajają.

Anna Rymsza (Xyrcon)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Elektrownia jądrowa w ogniu. Rosja funduje nam drugi Czarnobyl?

Pożar w elektrowni jądrowej w Zaporożu rozgorzał w niedzielny wieczór 11 sierpnia 2024. Z miejsca zdarzenia dostaliśmy mnóstwo niepokojących informacji, ale specjaliści są dobrej myśli. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) poinformowała, że nie ma zagrożenia promieniowaniem i nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo atomowe. Pożar został już ugaszony.

Dalsza część tekstu pod wideo

Polska Państwowa Agencja Atomistyki również przekazuje dobre wiadomości. Nie ma zagrożenia radiacyjnego, nic nie zagraża organizmom żywym w kraju.

Jest groźnie, ale winnych brak

Specjaliści zastanawiają się jednak, co mogło wywołać pożar na terenie największej elektrowni atomowej w Europie. Wysłannicy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy przebywają na miejscu, zaobserwowali kilka eksplozji, zanim gęsty dym zaczął unosić się z północnej części obiektu. Pożar objął chłodnię kominową zaporoskiej elektrowni.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pokazał na Telegramie, jak wyglądała sytuacja i przy okazji oskarżył Rosjan o podpalenie. Mówi się też o tym, że wojska okupanta przechowywały sprzęt i materiały wybuchowe w chłodni, ale na to nie ma dowodów. Druga strona konfliktu zaś informuje, że to wojska Ukrainy ostrzelały obiekt.

IAEA powstrzymała się przed wskazywaniem winnego i skupiła się na potencjalnym zagrożeniu. Ukraiński Energoatom zdał już raport. Chłodnia kominowa została uszkodzona, ucierpiał też inny sprzęt. Niestety specjaliści IAEA nie mają wstępu na teren obiektu, by to potwierdzić. Skupmy się więc na tym, że aparatura nie wykrywa groźnego promieniowania. 

Elektrownia w Zaporożu ma 6 reaktorów jądrowych. Obecnie jest wyłączona, ale potrzebuje energii z zewnątrz, by chłodzić materiał radioaktywny. Brak skutecznego chłodzenia grozi katastrofą na wielką skalę.