DAJ CYNK

Jeśli uciekać, to od Windows 11. System traci użytkowników

Dominik Krawczyk

Windows

Jeśli uciekać, to od Windows 11. System traci użytkowników

Windows 11 od początku roku nie tylko nie zyskuje nowych użytkowników, ale wręcz ich traci – wynika z raportu Statcounter. Intensywna kampania promocyjna nie pomaga.

Mogłoby się wydawać, że jeśli komputer z Windowsem, to tylko z najnowszą jedenastką. Fakt faktem starszy Windows 10 już 14 października 2025 roku straci wsparcie, a do pozostawania na czasie dodatkowo zachęcają takie funkcje jak promowany ostatnimi czasy asystent Copilot. Tylko, to jedynie pozory.

Windows 11 z jakiegoś powodu ewidentnie nie może nabrać wiatru w żagle, a statystyki Statcounter za marzec br. są tego obrazowym dowodem. W ciągu zaledwie miesiąca liczba użytkowników tego systemu spadła o 1,4 p.p., pozwalając ostatecznie na osiągnięcie mu raptem 26,72 proc. udziału w rynku. To ponad dwuipółkrotnie mniej niż starzejący się poprzednik – Win 10.

Co więcej, sam Windows 10 przy okazji zdołał 1,81 p.p. zyskać, dzięki czemu z udziałem 69,04 proc. umocnił się na czele stawki. A jakby tego było mało, w tle pozostają jeszcze niewspierane już Win 8.1, Win 7 oraz Win XP, notując łącznie raptem 0,41 p.p. odpływu użytkowników i sumaryczny udział na poziomie 3,87 proc.

Dlaczego ludzie nie chcą Windows 11?

Na tak postawione pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale patrząc na komentarze zamieszczane w sieci, społeczność użytkowników systemów Microsoftu jest Windowsem 11 mocno zawiedziona. OS na dobrą sprawę nie oferuje żadnych spektakularnych rozwiązań, a za to w sposób wyraźny winduje wymagania sprzętowe, narzucając chociażby konieczność posiadania modułu TPM.

Jak na razie nie ma przy tym większych problemów z kompatybilnością gier i oprogramowania z Win 10, więc lista argumentów przemawiających za przesiadką jest znikoma. Patrząc na ruchy w Redmond, zdaje się, że producent chce teraz, aby motorem napędowym nowości stała się sztuczna inteligencja – Copilot. Pytanie: czy to wystarczy? Czas pokaże.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock / Melnikow Dimitrij

Źródło tekstu: Statcounter, oprac. własne