TSMC w tarapatach. Grozi im kara ponad miliarda dolarów

Mimo prężenia muskułów i chwalenia się możliwościami chińskiego przemysłu produkcji półprzewodników, Huawei cichaczem korzystał z możliwości TSMC.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
TSMC w tarapatach. Grozi im kara ponad miliarda dolarów

Według doniesień agencji prasowej Reuters, amerykański Departament Handlu rozważa nałożenie na TSMC grzywnę ponad 1 miliard dolarów za nieświadome dostarczenie firmie Huawei układów wykorzystywanych w akceleratorach AI z serii Ascend 910. Tak wysoka kara byłaby rzadkością i sugeruje, że do Chin dostarczono bardzo dużo chipów.

Dalsza część tekstu pod wideo

Huawei używało do ukrycia się firmy-wydmuszki

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w USA, za nieautoryzowane transakcje Departament Handlu może nałożyć karę w wysokości nawet dwukrotności wartości dostarczonych produktów. Jak dotąd TSMC nie otrzymało oficjalnego pisma z zarzutami. Zwyczajowo firma ma 30 dni na ustosunkowanie się do dokumentu i wyliczonych kar. Dla porównania, w 2023 roku firma Seagate musiała zapłacić 300 milionów dolarów kary za dostarczenie Huawei HDD o wartości 1,1 miliarda dolarów.

Problem TSMC rozpoczął się w momencie ujawnienia, że wyprodukowany dla Sophgo - firmy powiązanej z producentem sprzętu do kopania kryptowalut Bitmain - chiplet obliczeniowy jest w rzeczywistości elementem procesora Huawei Ascend 910. W związku z tym TSMC zawiesiło wysyłki do Sophgo i obecnie współpracuje z Departamentem Handlu w celu wyjaśnienia sprawy. Od 2020 roku Huawei figuruje na amerykańskiej tzw. "Entity List", co wymaga od dostawców takich jak TSMC uzyskania licencji na dostarczanie do Huawei produktów bazujących na amerykańskich technologiach.

Po ujawnieniu informacji o powiązaniach Sophgo z Huawei jesienią 2024 roku, TSMC stało się znacznie bardziej ostrożne. Na początku tego roku firma zerwała współpracę z singapurskim PowerAIR, gdy wewnętrzna kontrola wykazała ryzyko naruszenia przepisów eksportowych. Cała sytuacja pokazuje, w jakim stopniu chińskie przedsiębiorstwa starają się omijać amerykańskie ograniczenia technologiczne, co z kolei stawia globalnych producentów półprzewodników w trudnej pozycji i naraża na wysokie kary.