DAJ CYNK

AMD potwierdza. Nowy tani procesor tylko dla wybranych

Przemysław Banasiak

Sprzęt

AMD potwierdza. Nowy tani procesor tylko dla wybranych

Jeśli planowałeś kupić tani procesor AMD to nie mamy dobrych wieści. Model Ryzen 5 7500F nie trafi do sprzedaży detalicznej w Europie. Będzie trzeba kombinować.

 

Wczoraj na łamach Telepolis informowaliśmy Was o premierze nowego procesora AMD, która nastąpiła w wyjątkowych okolicznościach. Miała miejsce w sobotę i tylko w Azji. Jest to o tyle dziwne, że mowa o bardzo udanym układzie, który z powodzeniem powinien sprzedawać się również w Europie i Ameryce.

AMD Ryzen 5 7500F nie trafi do polskich sklepów

AMD Ryzen 5 7500F to 6-rdzeniowy i 12-wątkowy procesor na bazie architektury AMD Zen 4. Mowa tutaj o zegarze 3,7 GHz bazowo i do 5,0 GHz w trybie boost. Cechą szczególną jest brak zintegrowanego układu graficznego (iGPU). Mimo to zachowano niskie deklarowane TDP na poziomie 65 W.

Pierwsze testy udowodniły, że w pewnych zastosowaniach AMD Ryzen 5 7500F jest wydajniejszy niż Intel Core i5-13400(F) czy Core i5-13500(F). Zwłaszcza, gdy mowa o grach. Co ważne nowy procesor Czerwonych jest znacznie tańszy - w Chinach mowa o sugerowanej cenie 1239 renminbi, czyli około 695 złotych.

AMD potwierdza. Nowy tani procesor tylko dla wybranych

I chociaż procesor dostępny był głównie dla chińskich recenzentów (i trafił już do sprzedaży w Chinach), to oficjalna strona internetowa AMD twierdziła, że będzie to model o dostępności "globalnej". Niestety nie mamy dobrych wieści. Niemiecki oddział AMD poinformował, że AMD Ryzen 5 7500F będzie dostępny tylko na rynku OEM oraz dla producentów gotowych zestawów komputerowych.

AMD potwierdza. Nowy tani procesor tylko dla wybranych

Czy to koniec marzeń o tanim zestawie na bazie AMD Ryzen 7000? Nie do końca. AMD Ryzen 5 7500F z pewnością pojawi się w nieoficjalnej sprzedaży. Już teraz znaleźć można go na Aliexpress, ale jest zauważalnie drożej - około 889 złotych. No i przy zamawianiu z Chin praktycznie można zapomnieć o gwarancji.

Zobacz: Jesteś fanem League of Legends? To fotel właśnie dla Ciebie
Zobacz: BIOSTAR A620MT to bardzo tania płyta dla AMD Ryzen 7000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Expreview, Aliexpress

Źródło tekstu: HardwareLuxx, oprac. własne