DAJ CYNK

Nowy procesor AMD debiutuje na rynku. To kolejny tani killer

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Nowy procesor AMD debiutuje na rynku. Czy to kolejny tani killer?

Na rynku debiutuje nowy, tani procesor AMD Ryzen 7000 dla gniazda AM5. Tym razem mowa o modelu pozbawionym zintegrowanego układu graficznego.

 

Na początku lipca informowaliśmy Was, że Czerwoni szykują się do premiery nowego procesora. Chodziło o tani model na platformę AMD AM5, a dokładniej AMD Ryzen 5 7500F. Układ trafił już w ręce recenzentów, a pierwsze testy pojawiły się w sieci. Co dziwne premiera nastąpiła wczoraj i to tylko w Azji.

AMD Ryzen 5 7500F trafi do sprzedaży nie tylko w Chinach

AMD Ryzen 5 7500F to procesor na bazie architektury AMD Zen 4 wyposażony w 6 rdzeni i 12 wątków z zegarem bazowym 3,7 GHz oraz do 5,0 GHz w trybie boost. Jego cechą szczególną jest brak zintegrowanego układu graficznego (iGPU). TDP pozostało bez zmian i nadal wynosi 65 W.

Chińskie i Koreańskie media zdecydowały się na porównanie opisywanego CPU z Intel Core i5-13490F (10R/16W; do 4,8 GHz), który jest zarezerwowany dla rynku azjatyckiego. W wielu grach w rozdzielczości Full HD nowy układ Czerwonych oferuje wydajność od 4 do 15% wyższą niż propozycja Niebieskich. Jednak już w przypadku programów służących do pracy oraz benchmarków to Intel wysuwa się na prowadzenie.

Nowy procesor AMD debiutuje na rynku. Czy to kolejny tani killer?

AMD Ryzen 5 7500F trafił już do sprzedaży w Chinach w cenie 1239 renminbi, czyli około 695 złotych. W zestawie producent dorzuca chłodzenie AMD Spire, ale CPU nie bierze udziału w promocji z grą Starfield.

Nowy procesor AMD debiutuje na rynku. Czy to kolejny tani killer?

AMD twierdzi oficjalnie na swojej stronie, że procesor trafi do sprzedaży na całym świecie. Data premiery i sugerowane ceny w Polsce pozostaje tajemnicą. Biorąc jednak pod uwagę możliwość sparowania tego procesora z tanimi płytami AMD A620 szykuje się kolejny hit do budżetowego grania.

Zobacz: Tańsze procesory Intel Core 14. generacji. Znamy specyfikację
Zobacz: Potwór nie laptop. Dwa ekrany, wielka wydajność i długi czas pracy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Expreview

Źródło tekstu: oprac. własne