Piekarnia ma nietypowe kasy elektroniczne. Działają od 42 lat
Życie pokazuje wiele przykładów, że starszy sprzęt elektroniczny jest niezwykle trwały - wiemy to choćby po sondzie Voyager-1, a teraz mamy tego przykład z piekarni w stanie Indiana, która używa dość nietypowego w obecnych czasach sprzętu jako kasy elektronicznej i robi to z powodzeniem już 42 lata.

Commodore 64 jako kasa elektroniczna służy tu 42 lata
Hilligross Bakery w miasteczku Brownsburg w stanie Indiana nadal korzysta z komputerów Commodore 64. Ta piekarnia specjalizująca się w pączkach wykorzystuje C64 jako kasy elektroniczne. Pomimo, że komputery te liczą sobie 4 dekady, są nadal niezawodne i nie wpłynęły negatywnie na oceny piekarni, które wynoszą 4,7/5 gwiazdek na Google Maps (475 ocen).
Nie jest to pierwszy przypadek w niedawnych czasach, kiedy to lokalne biznesy używają nadal wiekowego sprzętu. Z C64 korzystał jeden z warsztatów samochodowych w gdańskim Wrzeszczu, a jego właściciel Jerzy Zygmunt używał nieprzerwanie tego komputera od 1990 do kontrolowania samodzielnie skonstruowanej wyważarki wałów napędowych.



Commodore 64 miał swoją premierę w 1982 roku i był bardzo przystępnie wycenionym mikrokomputerem. Jego specyfikacja to procesor MOS Technology 6502 (MOS 6502) o taktowaniu 1 MHz i 64 kb RAM-u. Przy jego premierowej cenie 595 dolarów amerykańskich, postawił on bardzo niski próg wejścia w świat komputerów, przez co zmiażdżył w sprzedaży konkurencję, w tym Apple II kosztujące na premierę 1298 dol. amerykańskich. Łącznie sprzedano od 13 do 17 milionów sztuk C64, a w pewnym momencie w latach 80. komputer ten miał 30-40 proc. udziałów w rynku.
W roku 2019 ukazał się C64 Mini, czyli retrokonsola z obudową odtwarzającą wygląd Commodore 64 i posiadająca port HDMI, aby móc grać w klasyki z przeszłości na współczesnych telewizorach i monitorach.