DAJ CYNK

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Chińczycy stworzyli autorskie karty graficzne do gier i pracy

Nie tylko Intel ma ochotę na kawałek rynku kart graficznych. Również Chińczycy pokazali swoje działające układy, które nadają się do gier i pracy. Co więcej to efekt zaledwie dwóch lat pracy bo firma powstała w 2020 roku.
 

Chociaż uwaga całego świata skupiona była wczoraj na Intelu, to nie tylko Amerykanie planują wejście na rynek kart graficznych. Podobne zamiary mają Chińczycy i oni również pochwalili się swoimi GPU. W porównaniu do Niebieskich mowa wyłącznie o kartach graficznych do komputerów stacjonarnych oraz serwerów.

Karty Moore Thread to nie są demony wydajności

Moore Threads to chińska firma założona w 2020 roku, która ma śmiałe plany - oferować własne karty graficzne. Nie chodzi o modele z rdzeniami od AMD czy NVIDII, ale całkowicie autorskie konstrukcje. Czy to możliwe? Jak najbardziej! CEO firmy jest Zhang Jianzhong, czyli były wiceprezes NVIDII w Chinach będący w branży od 15 lat, a jego zespół składa się z osób z doświadczeniem z Chin oraz innych krajów.

Moore Threads pokazało jak na razie dwa układy - MTT S60 dla komputerów stacjonarnych oraz MTT S2000 dla serwerów. Oba wykonane są w litografii 12 nanometrów i oparte na architekturze MUSA.

Pierwszy z modeli dysponuje 2048 rdzeniami MUSA i 8 GB pamięci VRAM typu LPGDDR4X co przekłada się na deklarowaną wydajność do 6 TFLOPs. Czyli tyle samo co konsola Xbox One X z 2017 roku oraz nieco mniej niż NVIDIA GeForce GTX 1070 z 2016 roku (6,5 TFLOPs).

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Mimo wszystko pozwala to podobno na komfortową grę w tytuły sieciowe, produkcje niezależne i starsze gry. Dowodem na to miał być pokaz rozgrywki w League of Legends w rozdzielczości Full HD. Trzeba jednak podkreślić, że zarówno ustawienia graficzne, jak i liczba FPS nie została zdradzona.

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Co więcej opisywana MOBA ma bardzo niskie wymagania sprzętowe - twórcy gry zalecają takie karty graficzne jak leciwy już NVIDIA GeForce GTX 560 czy AMD Radeon HD 6950.

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Gry to jednak nie jedyne zastosowanie dla układów Moore Threads. Chińczycy twierdzą , że nie ma problemów z obsługą materiałów wideo 8K czy kodeka AV1, który wykorzystywany jest często podczas wideokonferencji czy streamingu na platformach pokroju Twitch.tv czy YouTube. Silnik Alphacore współpracuje również z takimi narzędziami jak Unity, Houdini czy Unreal.

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Moore Thread zdaje sobie sprawę, że sterowniki to podstawa. Tym samym nowe karty graficzne mają być obsługiwane zarówno przez architekturę x86, jak i ARM oraz mainstreamowe systemy operacyjne. W ostatnim przypadku jednak zaznaczono, że te obecne w Chinach.

Chińczycy stworzyli własne karty graficzne nadające się do grania

Prócz tego architektura MUSA ma wspierać OpenCL, SYCL, CUDA, Vulkan, DirectX oraz GLES (OpenGL ES) i inne najpopularniejsze interfejsy programowania.

Jak na razie data premiery oraz sugerowane ceny za Moore Thread MTT S60 i MTT S2000 pozostają nieznane. Nie wiadomo nawet czy karty graficzne dostępne będą poza Chinami. Tak czy siak robi to wrażenie, biorąc pod uwagę, że to efekt zaledwie dwóch lat pracy. Z drugiej strony nie są to amatorzy, a firmę wspierają chińscy giganci technologiczni jak chociażby Lenovo czy Tencent.

Zobacz: Intel wkracza na rynek kart graficznych dla graczy i twórców treści
Zobacz: Zepsute chipy PlayStation 5 trafiają do sklepów. Po co?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ITHome

Źródło tekstu: ithome, oprac. własne

Przewiń w dół do następnego wpisu