DAJ CYNK

Karty graficzne przestały tanieć. Nadal jest drogo

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Karty graficzne przestały tanieć. Nadal są piekielnie drogie

Ceny kart graficznych przestały spadać i ustabilizowały się na wysokim poziomie, który znacząco przekracza ceny sugerowane. Czy to definitywny koniec obniżek?

W ostatnich tygodniach gracze na całym świecie mieli powodu do zadowolenia. Po wielu miesiącach podwyżek w końcu zaczęły spadać ceny kart graficznych i wydawało się, że tylko kwestią czasu jest powrót do normalności. Obniżki były spowodowane przede wszystkim zawirowaniami na rynku kryptowalut, które zostały między innymi zakazane w Chinach. Na tym jednak kończą się dobre informacje, ponieważ w ostatnim czasie ceny się ustabilizowały. Karty graficzne przestały tanieć i powrót do normalności staje się coraz bardziej odległą wizją.

Ceny kart graficznych nadal są wysokie

Serwis 3DCenter od kilku miesięcy śledzi regularnie ceny kart graficznych. Najnowsze dane nie są już tak optymistyczne. Okazuje się, że rynek się ustabilizował. W ostatnich 2 tygodniach ceny kart graficznych AMD Radeon RX 6000 wzrosły średnio o 3%. W tym samym czasie ceny GeForce'ów RTX 30 spadły o kolejne 3%. Oznacza to, że w tym momencie za karty NVIDII trzeba zapłacić mniej więcej 50% więcej, niż wynoszą ceny sugerowane. W przypadku modeli AMD mowa o podwyżce na poziomie 56%. Jest dużo lepiej niż chociażby w maju, kiedy to RTX-y 30 kosztowały 3 razy więcej, niż powinny, ale wyhamowanie spadków jest niepokojącym zjawiskiem.

Musimy jednak pamiętać, że górnicy byli tylko jednym z wielu problemów, który trapił rynek kart graficznych. Nadal są problemy z produkcją wielu układów scalonych, a do tego dochodzi ogromne zainteresowanie ze strony samych graczy. To wszystko sprawia, że ceny nie wrócą tak szybko do normalności, jak wielu z nas by chciało. Przecież sprzedawcy nie zrezygnują z własnych marży i tym samym zarobku, dla większego dobra. Dlatego ewentualnego powrotu do normalności należy spodziewać się najwcześniej pod koniec 2021 roku, chociażby bardziej realnym terminem wydaje się początek 2022 roku.

Zobacz: Ma być tanio i wydajnie - nowe Radeony zadebiutują za miesiąc
Zobacz: Rewolucyjne rozwiązanie Microsoftu również na Windows 10, ale gorzej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NVIDIA

Źródło tekstu: 3DCenter, Tom's Hardware

Przewiń w dół do następnego wpisu