DAJ CYNK

Premiera pogromcy Steam Decka bliżej niż podejrzewano

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Premiera pogromcy Steam Decka bliżej niż podejrzewano

Valve ma się czego bać. ASUS szykuje alternatywę dla Steam Decka. Dostaniemy wyższą wydajność w mniejszym opakowaniu. Premiera nastąpi już niedługo.

 

W tym roku z okazji Prima Aprillis wiele firm ze świata nowych technologii przygotowało "nowe produkty", które w rzeczywistości okazały się zwykłym żartem. Sporo osób myślało, że konsola ASUS ROG Ally to również jeden z takich psikusów. Tajwańczycy jednak rzeczywiście szykują konkurenta dla Valve Steam Deck.

Przewidywana cena za ASUS ROG Ally to 649 dolarów

Prototypy ASUS ROG Ally trafiły już w ręce pierwszych recenzentów. Urządzenie jest mniejsze i lżejsze, a przy tym oferuje ponad dwa razy większą wydajność i znacznie lepszą kulturę pracy niż Steam Deck. Całość pracuje pod kontrolą Windowsa, a więc obsługuje też znacznie więcej popularnych gier i programów.

Nikogo więc nie powinno dziwić, że lista chętnych na ASUS ROG Ally jest długa. Tajwańczycy w najnowszym wpisie na Twitterze potwierdzili, że konsolka będzie dostępna na całym świecie. Co ważniejsze premiera "ma nastąpić szybciej niż się spodziewamy". Szczegółów brak, ale należy zakładać najbliższe miesiące.

Sercem ASUS ROG Ally ma być APU w postaci AMD Phoenix, które oparto na architekturze Zen4 i RDNA3. Całość wykonana w litografii 4 nanometrów. Wisienką na torcie jest 7" ekran z rozdzielczością Full HD i częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Mowa o jasności 500 nitów i czasie reakcji 5 milisekund.

Premiera pogromcy Steam Decka bliżej niż podejrzewano

Niestety wiele szczegółów pozostaje tajemnicą. Najważniejsze z nich to czas pracy na jednym ładowaniu oraz sugerowana cena. W pierwszym przypadku do wyboru mają być dwa tryby - 15 W i 35 W, które zaoferują kolejno 150% i 200% wydajności Steam Decka. Podłączyć będzie można też zewnętrzną kartę graficzną.

Premiera pogromcy Steam Decka bliżej niż podejrzewano

W przypadku ceny ASUS twierdzi, że ma być ona "konkurencyjna". Z pewnością będzie drożej niż za Steam Decka. ROG Ally stawia na znacznie nowsze i mocniejsze podzespoły. Najnowsze plotki mówią o 649 dolarach, czyli równowartości około 2739 złotych (+VAT).

Zobacz: Natec Helix to szalenie tania obudowa komputerowa
Zobacz: Biostar B650MP-E PRO to mała płyta główna dla AMD Ryzen 7000

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ASUS, Dave2D

Źródło tekstu: ASUS@Twitter, oprac. własne