DAJ CYNK

ASUS rzuca wyzwanie Steam Deckowi. Specyfikacja robi wrażenie

Przemysław Banasiak

Sprzęt

ASUS rzuca wyzwanie Steam Deckowi. Specyfikacja robi wrażenie

Myślałeś, że Nintendo Switch to przeżytek? Tak, ale Steam Deck również! Nadciąga tajwański killer, czy ASUS ROG Ally z wydajnym APU od AMD i lepszym ekranem.

 

Pierwszego kwietnia w sieci pojawiło się sporo lepszych i gorszych technologicznych żartów z okazji prima aprilis. Wiele osób myślało, że ASUS ROG Ally to jeden z nich. Nic bardziej mylnego! Tajwańczycy faktycznie chcą rzucić wyzwanie Valve Steam Deck i wygląda na to, że mają sporą szansę wygrać ten pojedynek.

ASUS ROG Ally to 2x większa wydajność niż Steam Deck

Opisywana konsola ma wymiary 280 x 113 x 39 milimetrów i waży 608 gramów. Tym samym jest nieznacznie mniejsza i lżejsza niż Steam Deck. Oferuje przy tym znacznie lepszą specyfikację. Zarówno gdy mowa o wydajności, temperaturach, jak i kulturze pracy. Całość dopełnia możliwość podłączenia karty graficznej.

Egzemplarze inżynieryjne ASUS ROG Ally trafiły w ręce zagranicznych recenzentów. Dzięki temu wiemy, że sercem urządzenia jest AMD APU Phoenix korzystające z architektury AMD Zen4 dla CPU oraz AMD RDNA3 dla iGPU. Tajwańczycy twierdzą, że mowa o dwa razy większej wydajności. Zastosowano tutaj lepszy układ chłodzenia z dwoma wentylatorami. Różnica w głośności jest ogromna - 20 vs 37 dB(A).

ASUS rzuca wyzwanie Steam Deckowi. Specyfikacja robi wrażenie

Również użyty ekran jest znacznie lepszy. Nadal mowa o przekątnej 7 cali, ale stosunek to już popularniejsze 16:9 (zamiast 16:10). Co więcej rozdzielczość to 1920 x 1080 pikseli, jasność to 500 nitów, a częstotliwość odświeżania sięga do 120 Hz. Steam deck z 1280 x 800 pikseli, 400 nitów i 60 Hz prezentuje się więc słabo.

ASUS rzuca wyzwanie Steam Deckowi. Specyfikacja robi wrażenie

ASUS ROG Ally pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 wzbogaconego w specjalną nakładkę. Oznacza, ze możemy tutaj bez problemu odpalać gry i aplikacje wydane na inne platformy niż Steam.

ASUS rzuca wyzwanie Steam Deckowi. Specyfikacja robi wrażenie

Sugerowana cena i data premiery pozostają nieznane. ASUS obiecuje jednak, że konsola ma być "atrakcyjnie wyceniona" i dostępna będzie na całym świecie. Oczywiście segment cenowy Valve Steam Deck jest raczej nieosiągalny. Należy zakładać bardziej 600 - 700 dolarów, czyli około 2599 - 2999 złotych (+VAT).

Zobacz: Antec prezentuje futurystyczną obudowę z wbudowanym ekranem
Zobacz: Do sklepów trafi zatrzęsienie kart graficznych GeForce RTX 4070

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ASUS, Dave2D

Źródło tekstu: oprac. własne