DAJ CYNK

Karty się grzeją, a AMD twierdzi, że to normalne

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Sprzęt

Ekstremalne temperatury karty graficznej? AMD twierdzi, że to normalne

Referencyjne karty graficzne Radeon RX 7900 XTX potrafią rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur w tzw. hotspot. AMD twierdzi, że to normalne.

Kilka dni temu pisałem o problemie, który trawi referencyjne karty graficzne Radeon RX 7900 XTX. W tzw. hotspot potrafią one dobić do temperatur aż 110 stopni Celsjusza. Jeden z użytkowników Reddita, którego dotyczy problem, postanowił napisać w tej sprawie do producenta. Odpowiedź może zaskakiwać.

AMD: 110 stopni do normalna temperatura

Użytkownik Reddita o pseudonimie u/nero1338 zauważył, że jego karta Radeon RX 7900 XTX dobija do 110 stopni Celsjusza w trakcie grania w Call of Duty: Modern Warfare II. Próbował aktualizować sterowniki, a nawet manualnie ustawić prędkość wentylatorów na 100 procent, ale nic nie pomogło. Karta ciągle się grzała. Dlatego postanowił w tej sprawie napisać do AMD. Firma odpisała mu:

Dziękuje za Twój email.
Temperatury są normalne, jeśli masz jakiś inny problem, skontaktuj się z nami.
Dziękujemy za kontakt z AMD.

Taka odpowiedź może zaskakiwać. Przecież problem, przynajmniej na razie, dotyczy tylko modeli referencyjnych. Wszystkie karty od partnerów AMD nie mają podobnej usterki. Zresztą Der8auer dokładnie przyjrzał się sprawie i zauważył kilka komplikacji, w tym słabej jakości pastę termoprzewodzącą oraz nie najlepsze termopady. Po wymianie problem z przegrzewaniem zniknął, więc AMD nie może mówić, że jest to coś normalnego. Problem ewidentnie istnieje.

Oczywiście przegrzewanie da się dość łatwo wyeliminować. Wymiana pasty i termopadów to nic skomplikowanego. Jednak powinien to zrobić producent, który najwyraźniej zawinił na etapie produkcji, a nie sami użytkownicy.

Zobacz: AMD Radeon RX 7900 XT tanieje zaledwie 11 dni po premierze
Zobacz: Masz kartę graficzną AMD? Koniecznie zaktualizuj sterowniki!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD

Źródło tekstu: wccftech, Reddit